Strona domowa Edukacja Technikum z Kleszczowa najwyżej w rankingu PERSPEKTYW

Technikum z Kleszczowa najwyżej w rankingu PERSPEKTYW

by admin
139 wejść

Gala poświęcona XXIV edycji tego prestiżowego zestawienia odbyła się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych w wypowiedzi zamieszczonej w portalu Perspektywy tak wyjaśnia cel przygotowywania zestawień najlepszych szkół ponadpodstawowych:

– Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO).

Licea ogólnokształcące zostały ocenione przez pryzmat trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.).

Z kolei przy ocenie techników zostały wykorzystane cztery kryteria: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W rankingu techników bezdyskusyjne pierwsze miejsce zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W poprzednich edycjach rankingu szkoła ta zajmowała także znakomite miejsca: III w 2021, IV w 2020 i 2019. Warto pamiętać, że jeden raz kleszczowskie technikum było już na najwyższym stopniu podium – w rankingu ogłoszonym w styczniu 2016 roku.

W tegorocznym zestawieniu TNT w Kleszczowie zdobyło 100 pkt. i wyprzedziło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie (95,90 pkt.) oraz Technikum Łączności nr 14 w Krakowie 89,52 pkt. Kolejne, najlepsze w regionie łódzkim technika znajdujemy w ogólnopolskim zestawieniu na miejscach: 72. (Technikum nr 2 w Łodzi – 63,16 pkt.) i 84. (Technikum im. W. Szymborskiej w Skierniewicach – 62,66 pkt.).

Trzy licea ogólnokształcące, które w rankingu ogólnopolskim ulokowały się na podium to: 1. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, 2. Uniwersyteckie LO w Toruniu, 3. XIII LO w Szczecinie. Trzy licea z regionu łódzkiego, które w tej edycji rankingu ulokowały się najwyżej to: I LO im. Mikołaja Kopernika (miejsce 20), Publiczne LO Uniwersytetu Łódzkiego (24), Publiczne LO Politechniki Łódzkiej (30).

Podczas uroczystej gali w Warszawie zwycięzcę rankingu reprezentowali oraz odbierali dyplomy i gratulacje: dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie Agnieszka Nagoda-Gębicz, nauczycielka matematyki Renata Patyk i uczeń klasy IV t Michał Dusza.

źródło: Jerzy Strachocki/ Urząd Gminy w Kleszczowie

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz

X