Home Wiadomości Od dzisiaj można jeździć na nartach na Górze Kamieńsk.

Od dzisiaj można jeździć na nartach na Górze Kamieńsk.

by admin
289 wejść

Od dziś 15 stycznia, miłośnicy białego szaleństwa będą mogli skorzystać z zimowych atrakcji Góry Kamieńsk. Narciarze i snowboardziści, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, będą mogli korzystać z pierwszej otwartej trasy nr 3. o długości 150 metrów i szerokości około 60 metrów, przeznaczonej dla początkujących. W ośrodku będzie można skorzystać z usług instruktorów szkoły narciarskiej i snowboardowej, wypożyczalni sprzętu zimowego, a także oferty gastronomicznej i noclegowej ośrodka.

Po kilku dniach sprzyjającej pogody z kilkustopniowymi mrozami i zmniejszoną wilgotnością powietrza, armatki śnieżne wyprodukowały wystarczającą ilość śniegu do przygotowania jednej z trzech istniejących tras zjazdowych – trasy numer 3 . Jest to trasa dla początkujących narciarzy i snowboardzistów o długości 150 metrów i szerokości około 60 metrów. Obsługiwana jest przez przenośnik taśmowy SunKid o przepustowości ponad 1000 osób na godzinę.

Miłośnicy białego szaleństwa Na Górze Kamieńsk będą mogli skorzystać z serwisu i wypożyczalni sprzętu, oferty gastronomicznej i noclegowej ośrodka, a także wynająć instruktora do nauki jazy na nartach lub snowboardzie. Nad bezpieczeństwem turystów na stoku czuwać będą ratownicy Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz funkcjonariusze z Komisariatów Policji w Kamieńsku i Radomsku, pełniący patrole zarówno piesze jak i narciarskie.

Według aktualnych prognoz, po 26 stycznia można się spodziewać dłuższego ochłodzenia z całodobowymi ujemnymi temperaturami, co mogłoby pozwolić na przygotowanie i otwarcie pozostałych dwóch tras ośrodka.

Ośrodek na Górze Kamieńsk będzie czynny przez cały tydzień w godz. 9:00-21:00. Stok jest oświetlony i ratrakowany.

Aktualne informacje związane m.in. z dostępnością tras publikowane są na stronie http://gorakamiensk.info/. Można na niej znaleźć również aktualny cennik oraz na żywo obserwować warunki na stoku dzięki kamerce online.

Telefony kontaktowe:

  • informacja i kasy – 44 737 77 30,
  • wypożyczalnia i szkółka narciarska – 44 737 77 33
  • GOPR – 44 737 77 35.

Góra Kamieńsk została usypana przez zwałowarki z 1,4 mld m3 nadkładu zebranego w procesie wydobycia węgla brunatnego z należącej do PGE GiEK Kopalni Bełchatów. Zrekultywowana Góra Kamieńsk, na której spółka PGE GiEK posadziła ok. 25 milionów drzew, jest potwierdzeniem, że zmiany powierzchni terenu związane z prowadzeniem eksploatacji metodą odkrywkową mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem przywracany jest poprzedniej lub innej działalności gospodarczej.

Bogata oferta letniej turystki i sportów zimowych sprawiła, że góra stała się słynna w całym kraju. Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk to kompleks narciarski, który kusi amatorów tego sportu najdłuższym stokiem w centralnej Polsce oraz wyposażeniem, którego może pozazdrościć niejeden górski kurort. Latem dużą popularnością cieszy się 620-metrowy grawitacyjny tor saneczkowy wyposażony w 35 saneczek. Urozmaiconą trasę można pokonać z prędkością 40 km/godz. Tak szybka jazda dostarcza niezwykłych i niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza tym, którzy lubią sporty ekstremalne. Na młodszych miłośników aktywnego spędzania czasu czeka mini park rozrywki, a w nim m.in. 6-stanowiskowa trampolina i dmuchana zjeżdżalnia. Najnowszą atrakcją ośrodka jest tor tubingowy, czyli zjazd pontonem po specjalnej 150-metrowej macie. Do rampy startowej toru możemy dostać się wjeżdżając usytuowanym równolegle przenośnikiem taśmowym. Przenośnik ten jest jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.

Góra Kamieńsk to dziś całoroczny kompleks rekreacyjno-sportowy, który stanowi jedną z największych atrakcji regionu. Frekwencja zimą, w zależności od warunków narciarskich, dochodzi do 150 tys. narciarzy i snowboardzistów, a latem z atrakcji Góry Kamieńsk korzysta około 20 tys. gości.

Na szczycie znajduje się elektrownia wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 30 MW, składająca się z 15 turbozespołów (wiatraków).

Sandra Apanasionek/ foto: Góra Kamieńsk

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz