Home Wiadomości Do woja marsz… Kwalifikacja wojskowa rocznika 2003.

Do woja marsz… Kwalifikacja wojskowa rocznika 2003.

by admin
34 wyświetleń

19 kwietnia w Bełchatowie rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Wezwanie do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską otrzymało ponad 300 bełchatowian z rocznika 2003 oraz starszych.

Kwalifikacja wojskowa prowadzona jest w Polsce od 2009 roku, czyli od czasu zawieszenia służby zasadniczej. Głównym celem kwalifikacji jest zebranie danych o stanie zdrowia (fizycznego i psychicznego) wezwanych pod kątem służby w polskiej armii. Każdego roku przed komisją lekarską staje ok. 200 tys. osób, głównie mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat. Jeśli chodzi o Bełchatów, w tym roku wezwanie na badanie otrzyma 327 mężczyzn, z których 237 jest z tzw. rocznika podstawowego (2003).

Wezwania przed Powiatową Komisję Lekarską mogą spodziewać się również mężczyźni urodzeni w latach 2001-2002, którzy z różnych przyczyn nie mają jeszcze określonej kategorii wojskowej, a także ci, którym w latach ubiegłych przyznano kategorię B, świadczącą o czasowej niezdolności do służby wojskowej w bieżącym roku. Nie zapomniano też o osobach pełnoletnich, które wcześniej zgłosiły gotowość służby żołnierskiej.

Kwalifikacja wojskowa w Bełchatowie prowadzona będzie od 19 kwietnia do 4 maja. PKL pracować będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego przy ul. Pabianickiej 34.

Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, zabierają ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy oraz książeczkę wojskową.

Ważne! W przypadku niemożności stawienia się na badania w wyznaczonym terminie, należy wcześniej poinformować o tym komisję. Wówczas prezydent miasta określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Warto też podkreślić, że brak książeczki wojskowej z wbitą kategorią zdolności do służby wojskowej zamyka w przyszłości drogę do podjęcia czy to studiów o profilu wojskowym, czy pracy m.in. w policji, straży granicznej lub straży pożarnej.

W przypadku pytań dotyczących tegorocznej kwalifikacji wojskowej można skontaktować się z Wydziałem Spraw Społecznych bełchatowskiego Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki 15, tel. 44 733 51 22.

źródło: UM Bełchatów

0 komentarz
0

Może Cię zainteresować

skomentuj

X