Home Wiadomości Pomoc z partnerskiej Alcobaçy dla uchodźców

Pomoc z partnerskiej Alcobaçy dla uchodźców

by admin
243 wejść

40 ton artykułów spożywczych, higienicznych i odzieży przyjechało z Alcobaçy. Dary zebrane przez mieszkańców naszego portugalskiego miasta partnerskiego trafią do przebywających w Bełchatowie uchodźców z Ukrainy.

Do tej pory nasza współpraca z Alcobaçą obejmowała głównie działania kulturalne, edukacyjne czy sportowe. Teraz nabrała ona także wymiaru humanitarnej solidarności. Jesteśmy wdzięczni naszym przyjaciołom z Portugalii, którzy z potrzeby serca zorganizowali zbiórkę darów oraz ich transport do Bełchatowa. To najlepszy dowód na to, że partnerstwo naprawdę działa – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Dwa wypełnione darami TIR-y już są w Bełchatowie. To blisko 100 palet z różnymi artykułami – odzieżą dla dorosłych, dzieci, środkami higieny osobistej i pierwszej pomocy, przetworami i konserwami, wodą, mlekiem, płatkami zbożowymi, obuwiem, kocami i fotelikami dla niemowląt. W sumie 40 ton humanitarnej pomocy.

Na oficjalnej stronie Alcobaçy można przeczytać podziękowania Herminia Rodriguesa – tamtejszego burmistrza, co w tłumaczeniu na język polski brzmi: Mieszkańcy Alcobaçy po raz kolejny wykazali się hojnością i solidarnością, za co Gmina jest głęboko wdzięczna w imieniu narodu ukraińskiego i jego licznej społeczności (https://www.cm-alcobaca.pt/pt/noticias/27901/alcobaca-doa-40-toneladas-de-mantimentos-e-vestuario-aos-refugiados-ucranianos.aspx)

Teraz dary z Portugalii trafią do uchodźców z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znaleźli schronienie w Bełchatowie.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Alcobaçy za serce i pomoc. Podziękowania kierujemy także do jednej z bełchatowskich firm – P.H.U. Oponex Ryszard Markiewicz, która pomogła naszym portugalskim przyjaciołom. W czasie drogi opona w jednym z TIR-ów została przebita i przez kilkaset kilometrów do Bełchatowa jechali na kole zapasowym. Z racji tego, że na naczepach znajdowały się dary dla uchodźców, wspomniany zakład wulkanizacji postanowił za darmo wymienić uszkodzoną oponę. Dzięki temu kierowcy mogli bezpiecznie wrócić do swoich domów.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz