Home Wiadomości Przyszłość Bełchatowa po transformacji energetycznej.

Przyszłość Bełchatowa po transformacji energetycznej.

by admin
228 wejść

Przyszłość Bełchatowa oraz całego regionu po transformacji energetycznej były głównym tematem spotkania, jakie odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Udział w warsztatach zorganizowanych przez Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera oraz prezydent Bełchatowa Mariolę Czechowską, udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządów naszego regionu oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców.

Dziękuję wszystkim Państwu za przyjęcie naszego zaproszenia do rozmów na niezwykle ważny dziś dla naszego regionu temat, czyli transformacji energetycznej. To pierwsze spotkanie z cyklu „Aktywnie na rzecz Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego”. Jestem przekonana, że wspólnie uda nam się wypracować najlepsze rozwiązania dla całego regionu – powiedziała prezydent Mariola Czechowska.

Prace nad jednym z najważniejszych dla Bełchatowa oraz całego regionu dokumentem – Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego – są mocno zaawansowane. Jego przygotowanie jest bowiem warunkiem koniecznym do sięgnięcia po unijne wsparcie, m.in. z Mechanizmu i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Mowa o niebagatelnej kwocie, bo o ponad 330 mln euro. Dzisiejsze spotkanie w Bełchatowie to część trwających właśnie prac.

We wprowadzeniu do warsztatów, w których uczestniczyli m.in. prezydent Mariola Czechowska, wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz, Prezes Zarządu Bełchatowsko Kleszczowskiego Parku Przemysłowo Technologicznego Dariusz Stępczyński, podkreślono, że transformacja energetyczna tak naprawdę rozpoczęła się już kilkadziesiąt lat temu, a teraz wchodzimy w jej decydującą fazę. – To część rewolucji technologicznej, która dzieje się na naszych oczach. Prędzej czy później Elektrownia Bełchatów, podobnie jak wiele innych elektrowni spalających węgiel, zacznie wygaszać swoją działalność. Już teraz musimy się do tego dobrze przygotować. Potrzebna jest wizja na to, w jakim kierunku rozwijać się „po węglu”, jak stworzyć nowe miejsca pracy, jak dać mieszkańcom szansę na dobre życie. Chodzi przecież o duży region, obejmujący 35 gmin, w tym wszystkie z powiatu bełchatowskiego i pajęczańskiego oraz pojedyncze z powiatów okolicznych – mówił Maciej Kozakiewicz, Dyrektor Departamentu Doradztwa ds. Transformacji Niskoemisyjnej ŁARR i Pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego. – Ważne jest to, żebyśmy uruchomili proces współpracy i dzisiejsze warsztaty właśnie temu celowi mają służyć. Musimy mieć świadomość, że jeśli będziemy się koncentrowali wyłącznie na dzisiejszych wyzwaniach, których jest multum, a nie będziemy widzieli perspektywy długoterminowej, to może się okazać, że tak naprawdę nie skorzystamy z tych „pięciu minut”, które dla Bełchatowa i całego regionu bełchatowskiego teraz się pojawiły – dodał dyrektor Kozakiewicz.

W podobnym tonie o konieczności współpracy mówiła Anna Szymańska z Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego.

Musimy wykorzystać potencjał rejonów pokopalnianych. Kluczowy będzie z pewnością sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstwa (MŚP). PGE to największy pracodawca w regionie, który zatrudnia – jeśli wliczymy elektrownię, kopalnię i spółki zależne – ponad 13 tys. osób. Wiadomo, że będzie tam naturalny proces odejść, ale część pracowników, tych najmłodszych, musi się przebranżowić. Szukamy nadziei na rozwój regionu przede wszystkim w odnawialnych źródłach energii, bo to pozwala wykorzystać potencjał kadry, którą mamy. To są naprawdę wysokiej klasy specjaliści. Działania w tym kierunku już są prowadzone, jednym z nich jest chociażby powstanie Centrum Rozwoju Kompetencji w Rogowcu. – mówiła Anna Szymańska.

Cały region bełchatowski w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego został uznany za obszar strategicznej interwencji. Obecnie prowadzone są działania związane z poprawą dostępności kolejowej, co z pewnością posłuży rozwojowi i dywersyfikacji gospodarki, m.in. w kierunku rozwoju logistyki. To także potencjał dla rozwijania turystyki i przemysłu czasu wolnego. Niezwykle ważne będzie także wspieranie rozwoju cyfryzacji. Już dziś musimy szukać pomysłu na rozwój tego terenu. Wszystkim naszym działaniom powinien przyświecać cel stworzenia wykfalifikowanego, świadomego i aktywnie włączonego społeczeństwa – dodała.

W części warsztatowej spotkania, którą poprowadził Maciej Szczepańczyk z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, uczestnicy pracowali w trzech panelach tematycznych: „Kreujemy wizję REGIONU #2040 po transformacji Obszaru Nowej Energii”, „Nasz potencjał a nasze wyzwania – projekty gminne #2035” oraz „Łączy NAS Energia, czyli strategiczne projekty gminne szansą na rozwój”. Chodziło przede wszystkim o pobudzenie współpracy między miastami, gminami oraz pozostałymi partnerami, co z kolei skutkować powinno wypracowaniu wspólnych projektów i zadań, jakie mogłyby być finansowane z unijnego funduszu.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz