Home Wiadomości Miasto kupiło kolejną elektryczną emzetkę

Miasto kupiło kolejną elektryczną emzetkę

by admin
67 wejść

Zakup elektrycznego autobusu to kolejne z proekologicznych działań prezydent Marioli Czechowskiej

Tabor MZK powiększy się o kolejny autobus elektryczny. Prezydent Mariola Czechowska podpisała umowę z firmą Solaris. Nowy elektryk wyjedzie na bełchatowskie ulice w drugiej połowie przyszłego roku.

Przyjazne środowisku, ciche i wygodne – takie są trzy emzetki, którymi od kilku już lat jeżdżą pasażerowie bełchatowskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji. Teraz dołączy do nich czwarty elektryk. Miasto podpisało bowiem umowę na zakup kolejnego autobusu z firmą Solaris.

Nowa emzetka kosztować będzie niemal 4 mln zł. Na jej zakup miasto pozyskało blisko 2,7 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. To prawie 70 proc. kosztów.

– Dzięki tej dotacji możemy kupić kolejny nowoczesny i przyjazny środowisku autobus. Jestem przekonana, że ekologiczne autobusy, w które inwestujemy od kilku lat, przyczynią się do zmniejszenia emitowanych do atmosfery spalin. Bo troska o środowisko i wszystko, co związane z programem antysmogowym są mi bardzo bliskie – mówi prezydent Mariola Czechowska.

Niskopodłogowy autobus nowej generacji będzie mieć długość 12 metrów, 24 miejsca siedzące i 48 stojących (jeśli autobusem będzie jechać osoba na wózku inwalidzkim, wówczas liczba miejsc stojących spadnie do 42). – Wizualnie autobus będzie identyczny, jak poprzednie trzy, które dostarczyliśmy do Bełchatowa. Zostanie on jednak wyposażony w mocniejszą baterię o pojemności 300 kWh oraz złącze plug-in, które umożliwi ładowanie poprzez ładowarkę znajdującą się na terenie zajezdni. W pełni naładowane bateria zapewni zatem większy zasięg, bo nawet 240 km. Rozwiązania technologiczne zastosowane w naszym elektryku pozwalają także na doładowywanie baterii w czasie jazdy – tłumaczy Krzysztof Musiał, dyrektor do spraw sprzedaży w firmie Solaris.

Zgodnie z zapisami umowy, na dostarczenie autobusu elektrycznego firma Solaris ma 10 miesięcy. Oznacza to, że na bełchatowskie ulice nowa emzetka wyjedzie najprawdopodobniej w październiku przyszłego roku. – Mamy już kilkuletnie doświadczenie z autobusami Solarisa i jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy. Te trzy emzetki, które użytkujemy od trzech lat, sprawują się bardzo dobrze – mówi prezes bełchatowskiego MZK Ireneusz Owczarek.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz