Home Wiadomości 75 mln złotych na wydatki w Gminie Bełchatów

75 mln złotych na wydatki w Gminie Bełchatów

by admin
68 wejść

Rekordowe, bo wynoszące niemal 75 mln zł wydatki majątkowe zaplanowano w budżecie Gminy Bełchatów na 2024 rok. To nieco ponad 40 procent ogółu gminnych wydatków na przyszły rok, które wyniosą prawie 186,5 mln zł przy dochodach, zaplanowanych na poziomie 153,5 mln zł. Po raz pierwszy w roku Gmina Bełchatów będzie też płatnikiem tzw. janosikowego – w 2024 roku z tego tytułu odprowadzimy do budżetu państwa niemal 11,5 mln zł. Jednocześnie 15 mln zł zostało przeznaczone na wsparcie samorządów z terenu powiatu bełchatowskiego, a 1 mln zł na wsparcie dla bełchatowskiego szpitala.

Po burzliwej dyskusji radni 13 głosami „za” przy jednym głosie wstrzymującym się, przyjęli założenia budżetu Gminy Bełchatów na 2024 rok. Wcześniej jednogłośnie została przyjęta Wieloletnia Prognoza Finansowa.

– Każdy z radnych ma swoje pomysły, stąd taka ożywiona dyskusja, która doprowadziła do akceptacji budżetu – mówi Krzysztof Polak, Przewodniczący Rady Gminy Bełchatów. – Budżetu rekordowego, bo rekordowa jest w nim kwota, przeznaczona ina inwestycje. Ale trzeba podkreślić, że przy tak wielu inwestycjach są w nim jednocześnie zabezpieczone wszystkie najistotniejsze kwestie, których mieszkańcy oczekują – dodaje.  

Z kolei Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów, podkreśla, że jest to budżet bezpieczny, gwarantujący stabilizację finansową, ale też bardzo ambitny i realizujący potrzeby mieszkańców.  – Bardzo mocno stawiamy na inwestycje, ale też zabezpieczamy te benefity, z których mieszkańcy mogli korzystać w ubiegłym roku. Mam na myśli dopłaty do odbioru odpadów komunalnych, bezpłatny transport, czy trzeci etap gminnego programu dopłat do wymiany źródeł ciepła – zaznacza Konrad Koc.

W jakich dziedzinach inwestycji będzie najwięcej? Znakomita część niemal 75 mln zł, zabezpieczonych na wydatki majątkowe, zostanie przeznaczona na przebudowy i remonty dróg oraz rozbudowę systemów wodno – kanalizacyjnych. W decydującą fazę wkroczą też prace przy przebudowie i rozbudowie ZSP w Domiechowicach, a w Janowie ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę szkoły.

Największą inwestycją drogową, która ma być realizowana w 2024 roku, będzie przebudowa drogi powiatowej od Emilina przez Domiechowice w stronę Bełchatowa. W tym roku planuje się realizację pierwszego etapu tego przedsięwzięcia, drugi etap w przyszłym roku. Wydatki, szacowane na 2024 rok to 9 mln zł, a w kolejnym roku 8,5 mln zł. Warto jednak zaznaczyć, że są to wartości kosztorysowe, bo przetarg na tę ogromną inwestycję dopiero jest przed nami.

W 2024 roku przebudowana zostanie również droga w Oleśniku. Chodzi o odcinki od Poręb aż do drogi powiatowej w kierunku Rząsawy. Projekt jest już gotowy, drogowcy do pracy mają się zabrać w styczniu.

W fazę realizacji wejdzie budowa kanalizacji we wschodniej części Kałdun, a następnie rozbudowa i przebudowa drogi Kałduny – Dobrzelów. W 2024 roku na budowę kanalizacji przeznaczone zostanie 2,1 mln zł (w 2025 roku kolejne 2 mln zł), a na przebudowę drogi 3 mln zł (w 2025 roku kolejne 2,790 mln zł). Z kolei 5 mln zł zaplanowano w tym roku na budowę kanalizacji w Porębach.

Wracając do zadań, związanych z budową dróg – w 2024 roku przebudowana zostanie droga w Wielopolu (od skrzyżowania z DK 74 w stronę skrzyżowania z drogą prowadzącą do Niedyszyny). Na to zadanie zaplanowano w przyszłorocznym budżecie ponad 2,3 mln zł. Z kolei na 3,7  mln zł szacuje się koszty przebudowy drogi do Parasolki, która również zaplanowana jest na 2024 rok. Kontynuowane będą prace, związane z przebudową drogi powiatowej w Zawadowie (chodzi o budowę chodnika). Powstaną też nowe drogi betonowe – w przyszłorocznym budżecie zabezpieczono na ich budowę 2 mln zł. W 2024 roku gotowe będą dokumentacje na przebudowy kolejnych dróg, które będzie można budować w następnych latach, chodzi m.in. o drogi w Zawadach, Zdzieszulicach Górnych, Postękalicach, Adamowie, Woli Kruszyńskiej czy Zalesnej. Kolejne projekty będą też tworzone dla dróg betonowych.

Rok 2024 upłynie też pod znakiem przebudowy i rozbudowy ZSP w Domiechowicach. W przyszłym roku na ten cel zabezpieczono prawie 8,3 mln zł, prace zakończą się w 2025 roku. W szkole w Kurnosie powstanie też zaplecze sportowe (specjalna salka dla ciężarowców), przygotowywane będą też przebudowy kolejnych szkół. W tym roku rozpisany też zostanie przetarg na przebudowę ZSP w Janowie.

Jeśli chodzi o budynki gminne, to w 2024 roku ukończone zostaną przebudowy OSP w Podwodach oraz OSP Kurnos Drugi. Niemal 800 tys. zł zabezpieczono również na modernizację budynku w Zdzieszulicach Górnych. Przygotowana zostanie również dokumentacja na przebudowę świetlicy w Zawadach.

W 2024 roku kontynuowane będą prace przy budowie kompleksu sportowego w Oleśniku, roboty ruszyć mają również przy budowie obiektu w Emilinie. Rozbudowy doczeka się też kompleks sportowy w Kałdunach. W kolejnych miejscowościach zostanie rozbudowane oświetlenie uliczne, kontynuowane będą prace związane z modernizacją ujęć w Ławach i Hucie.

Mieszkańcy będą mogli liczyć na trzecią edycje gminnego programu wymiany źródeł ciepła. W 2024 roku na ten cel została zabezpieczona kwota 1 mln zł, a kolejna transza środków na ten cel ma zostać uwolniona na wczesną wiosną.

– W miarę uwalniania się środków, będziemy wprowadzać kolejne zadania do budżetu – deklaruje Konrad Koc.

źródło: UG Bełchatów

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Anonim 3 stycznia 2024 - 20:16

Wójt zamiast robić drogi gminne
To robi powiatowe. To jest gospodarz. Wybory już w kwietniu.

Reply

dodaj komentarz