Home Kronika policyjna Kolejna śmierć po dopalaczach. Nie żyje 19-latek.

Kolejna śmierć po dopalaczach. Nie żyje 19-latek.

by admin
412 wejść

19 – letni mężczyzna zmarł dziś w Bełchatowie na osiedlu Binków i prawdopodobną przyczyną zgonu znów były dopalacze.

To już drugi przypadek śmiertelny w tym tygodniu. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci wraz z prokuratorem. Prowadzone jest dalsze postępowanie w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci młodego mężczyzny.

Dopalacze to psychoaktywne środki, mające podobne działanie do narkotyków. Ich celem jest wywołanie określonych stanów w organizmie, takich jak pobudzenie, euforia i halucynacja. Dopalacze mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego.

Dopalacze pochodzenia naturalnego występują w postaci suszu albo ekstraktu i są oparte na wyciągach z takich roślin jak np. muchomor czerwony, muchomor plamisty, szałwia wieszcza czy powój hawajski.

Najczęściej w jednym dopalaczu znajduje się mieszanka różnych roślin, co ma wpływ na silniejsze doznania od których należą: omamy, zmiany nastrojów lub nadwrażliwość zmysłowa. Natomiast dopalacze pochodzenia syntetycznego działają podobnie jak popularne narkotyki: amfetamina, metaamfetamina, haszysz i marihuana.

Cały czas rośnie popularność dopalaczy wśród młodzieży. Jest to spowodowane łatwym dostępem w internecie do tych środków. Wg danych, kontakt z dopalaczami miało: 24% uczniów szkół zawodowych, 11% uczniów technikum i 5% uczniów liceum. Częściej po dopalacze sięgają chłopcy. Chociaż w ostatnim czasie zrobiło się głośno na ten temat, a władze poczyniły kroki w walce z handlarzami psychoaktywnych substancji, problem nie znikł.

foto: pixabay

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz