Home Motoryzacja Już w marcu naładujesz za darmo swój elektryczny samochód.

Już w marcu naładujesz za darmo swój elektryczny samochód.

by admin
349 wejść

Niebawem w Bełchatowie będzie można naładować samochód elektryczny. Na parkingu śródmiejskim, z tyłu biblioteki, stanęła pierwsza w mieście stacja ładowania. Przez kilka pierwszych miesięcy jej działania, ładowanie będzie całkowicie darmowe. Obecnie trwają odbiory energetyczne.


Ze względu na ochronę środowiska i walkę ze smogiem, Bełchatów stawia na ekologiczne rozwiązania. – Od wielu miesięcy robimy wszystko, by powietrze w naszym mieście było czyste. Wszystkie podejmowane przez nas działania mają przede wszystkim na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Mam tu na myśli chociażby darmową komunikację miejską, zakup elektrycznych autobusów dla MZK czy rozbudowę sieci PEC i dopłaty do wymiany pieców – podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.


Teraz Bełchatów idzie krok dalej. Na parkingu śródmiejskim stanął już punkt ładowania samochodów elektrycznych, które elektryczne bardzo dobrze sprawdzają się w miastach – nie emitują dwutlenku węgla ani żadnych innych zanieczyszczeń. Państwowa spółka PGE Nowa Energia w 2018 roku podpisała z miastem trzyletnią umowę dzierżawy terenu o powierzchni 40 mkw.


Punkt ma dwa stanowiska – do ładowania prądem stałym i zmiennym. Szybka stacja ładowania (prądem o mocy minimum 50 kW) to urządzenie, które zapewnia szybkie i bezpieczne doładowanie baterii samochodu zasilanego energią elektryczną. Ładowanie na bełchatowskiej stacji powinno trwać do 1,5 godziny. Dla porównania ładowanie samochodu z domowej instalacji elektrycznej trwać może nawet dłużej niż 8 godzin, a także narazić instalację na przegrzanie lub inne uszkodzenia wynikające z nadmiernej eksploatacji.


Obecnie trwają odbiory energetyczne między PGE Nowa Energia a PGE Dystrybucja. Oznacza to, że jeszcze w marcu wydane zostanie niezbędne pozwolenie na eksploatację, czyli na pełne korzystanie z punktu ładowania.

Punkt doskonale wpisuje się w miejskie działania proekologiczne, które doceniła kapituła międzynarodowego konkursu Eco-Miasto 2018. Bełchatów jako pierwsze miasto z województwa łódzkiego zdobył wyróżnienie w kategorii: zieleń miejska a jakość powietrza ze swoim projektem „Bełchatów w zieleni – tworzenie i rewaloryzacji zielonych przestrzeni miasta”. W mieście znajduje się sześć zagospodarowanych parków miejskich oraz kilka skwerów zieleni miejskiej, do czego dochodzi ciąg skwerów wzdłuż rzeki Rakówki. Warto podkreślić, że Bełchatów jest jednym z pięciu polskich miast, dla których została opracowana strategia adaptacji do zmian klimatu.

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz