Switch on the EIT in customizer!
Home Powiat Żółte kamizelki, opaski. To co może poprawić bezpieczeństwo.

Żółte kamizelki, opaski. To co może poprawić bezpieczeństwo.

by admin
167 wyświetleń

100 kamizelek odblaskowych i 50 opasek w niecałe dwadzieścia minut rozdali mieszkańcom powiatu Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski, Jacek Bakalarczyk, wicestarosta, wspólnie z zastępcą Komendanta Powiatowego Policji Tomaszem Jędrzejczykiem, podczas dzisiejszej akcji „Widoczny- bezpieczny”. Akcję przeprowadzono na ścieżce rowerowej w pobliżu targowiska miejskiego w Bełchatowie.

– Wspólnie z komendantem policji próbujemy dziś uświadomić mieszkańcom, że bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową – mówi Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski. – Kamizelki czy elementy odblaskowe mają pomóc szczególnie rowerzystom podczas poruszania się po drogach. Jaskrawa kamizelka pozwala kierowcy dojrzeć rowerzystę już z daleka, nie tylko o zmroku czy w nocy, ale również w dzień. Mam nadzieję, że coraz więcej pieszych i rowerzystów będzie sobie zdawać sprawę, że muszą być z daleka widoczni dla kierowców, bo niestety w starciu z samochodem nie mają żadnych szans. Jestem mile zaskoczona pozytywnym odbiorem naszej akcji, mieszkańcy od razu zakładali na siebie kamizelki i mam nadzieję, że będą nosić je już zawsze podczas jazdy rowerem.

Obowiązujące przepisy nakazują noszenie kamizelki lub elementów odblaskowych osobom poruszającym się po zmroku poza terenem zabudowanym. Według statystyk, w Polsce na drogach rocznie ginie około 1000 pieszych i rowerzystów. Bardzo często dlatego, że są niewidoczni dla kierowców samochodów. 

Po raz kolejny wspólnie ze starostwem organizujemy akcję rozdawania elementów odblaskowych i jak widać po zainteresowaniu mieszkańców, jest ona potrzebna – mówi mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie. – Na problem prawidłowego oznakowania rowerów należy uczulać zwłaszcza osoby starsze, których rowery z reguły nie mają ani elementów odblaskowych, ani oświetlenia, przez co osoby te są narażone na wypadki, które dla rowerzysty zawsze kończą się fatalnie.

źródło: Krzysztof Borowski/Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

1 komentarz
0

Może Cię zainteresować

1 komentarz

MCz 15 kwietnia 2019 - 19:23

Jak to pan komendant powiedział. Pieniądze 100000 złotych potrzebuje na remont szatni od UM to i akcje robi żeby się pokazać. A nas mieszkańców kwity kwity i do przodu

Odpowiedz

skomentuj