Home Powiat Żółte kamizelki, opaski. To co może poprawić bezpieczeństwo.

Żółte kamizelki, opaski. To co może poprawić bezpieczeństwo.

by admin
411 wejść

100 kamizelek odblaskowych i 50 opasek w niecałe dwadzieścia minut rozdali mieszkańcom powiatu Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski, Jacek Bakalarczyk, wicestarosta, wspólnie z zastępcą Komendanta Powiatowego Policji Tomaszem Jędrzejczykiem, podczas dzisiejszej akcji „Widoczny- bezpieczny”. Akcję przeprowadzono na ścieżce rowerowej w pobliżu targowiska miejskiego w Bełchatowie.

– Wspólnie z komendantem policji próbujemy dziś uświadomić mieszkańcom, że bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową – mówi Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski. – Kamizelki czy elementy odblaskowe mają pomóc szczególnie rowerzystom podczas poruszania się po drogach. Jaskrawa kamizelka pozwala kierowcy dojrzeć rowerzystę już z daleka, nie tylko o zmroku czy w nocy, ale również w dzień. Mam nadzieję, że coraz więcej pieszych i rowerzystów będzie sobie zdawać sprawę, że muszą być z daleka widoczni dla kierowców, bo niestety w starciu z samochodem nie mają żadnych szans. Jestem mile zaskoczona pozytywnym odbiorem naszej akcji, mieszkańcy od razu zakładali na siebie kamizelki i mam nadzieję, że będą nosić je już zawsze podczas jazdy rowerem.

Obowiązujące przepisy nakazują noszenie kamizelki lub elementów odblaskowych osobom poruszającym się po zmroku poza terenem zabudowanym. Według statystyk, w Polsce na drogach rocznie ginie około 1000 pieszych i rowerzystów. Bardzo często dlatego, że są niewidoczni dla kierowców samochodów. 

Po raz kolejny wspólnie ze starostwem organizujemy akcję rozdawania elementów odblaskowych i jak widać po zainteresowaniu mieszkańców, jest ona potrzebna – mówi mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie. – Na problem prawidłowego oznakowania rowerów należy uczulać zwłaszcza osoby starsze, których rowery z reguły nie mają ani elementów odblaskowych, ani oświetlenia, przez co osoby te są narażone na wypadki, które dla rowerzysty zawsze kończą się fatalnie.

źródło: Krzysztof Borowski/Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

MCz 15 kwietnia 2019 - 19:23

Jak to pan komendant powiedział. Pieniądze 100000 złotych potrzebuje na remont szatni od UM to i akcje robi żeby się pokazać. A nas mieszkańców kwity kwity i do przodu

Reply

dodaj komentarz