Strona domowa Motoryzacja Nowy kodeks drogowy w przyszłym roku. 40 tysięcy kierowców nie straci prawka.

Nowy kodeks drogowy w przyszłym roku. 40 tysięcy kierowców nie straci prawka.

by admin
366 wejść

Ministerstwo Infrastruktury informowało, że od 1 lipca w Polsce wprowadzone zostaną dość istotne zmiany w przepisach ruchu drogowego, które miały znacznie zaostrzyć dotychczasowe zasady. Data ta jednak okazała się zbyt bliska i przepisy nie wejdą w życie w nadchodzącą środę.

Nowelizacja kodeksu drogowego, która miała wejść w życie 1 lipca 2020 roku, niosła za sobą znaczące zmiany. Najważniejszą, która miała się pojawić, byłaby możliwość zabrania prawa jazdy przez policję za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h również poza terenem zabudowanym.

Dodatkowo miała zostać wyrównana prędkość maksymalna na terenie aglomeracji miejskich do 50 km/h, niezależnie od pory dnia. Jedną z istotniejszych zmian było również udzielenie pieszemu bezwzględnego pierwszeństwa nawet w sytuacji, kiedy dopiero zbliżałby się do przejścia.

Najprawdopodobniej za opóźnienie wprowadzenia nowelizacji kodeksu drogowego odpowiedzialny jest przepis związany z pierwszeństwem pieszych. Wątpliwości zgłosiła Politechnika Krakowska, która swoją niechęć argumentuje znacznym ograniczeniem przepustowości ulic i zwiększeniem udziału zatorów w ruchu oraz, co za tym idzie, zwiększeniem emisji spalin.

źródło: motovoyager.net

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz

X