Home Edukacja Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Gigantach Mocy

Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Gigantach Mocy

by admin
75 wejść

Wiedza moją pasją” to hasło tegorocznego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Podczas sesji wyjazdowej, która w Bełchatowie odbyła się we wtorek 12 marca, młodzież z bełchatowskich szkół ponadpodstawowych mogła spotkać się z wykładowcami Uniwersytetu Łódzkiego i zdobyć wiedzę z zakresu geografii.

Pierwszy z paneli poświęcony był Australii, której społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane pod względem etniczno-kulturowym. W swoim wykładzie dr hab. Anna Janiszewska z Wydziału Nauk Geograficznych zwróciła młodzieży również uwagę na rolę, jaką multikulturalizm odegrał w rozwoju społecznym tego kraju. W kolejnej części dr Michał Kowalski zajął się „czwartym wymiarem” w transporcie. Chodzi o czas, który podobnie jak długość i szerokość geograficzna oraz rzeźba terenu, wpływa na koszty środków transportu. Uczniowie, którzy wzięli udział w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, mieli także możliwość obejrzenia prezentacji dr hab.Lucyny Wacheckiej-Kotkowskiej na temat krajobrazu zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Mowa tutaj o pograniczu Peru, Chile i Boliwii, który jest obszarem olbrzymich kontrastów krajobrazowych oraz kulturowych.

Spore zainteresowanie uczestników wzbudził także panel dotyczący matury z geografii, która jest uwzględniania przy rekrutacji na różne kierunki studiów. Mowa tutaj chociażby o ekonomii, logistyce, ochronie środowiska, gospodarce przestrzennej czy turystyce i rekreacji. W powszechnej opinii egzamin z geografii uchodzi za jeden z łatwiejszych. Okazuje się jednak, że to tylko mit. Dr Barbara Dzięcioł-Kurczoba przekazała młodzieży cenne wskazówki, podpowiedziała, gdzie szukać materiałów oraz wyjaśniła, jak prawidłowo rozwiązywać zadania maturalne.

źródło: UM Bełchatów/ AP

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz