Home Psychoteka Doktora Wolniaka Uzależnienie od Internetu – pomoc na NFZ w poradniach Wolmed

Uzależnienie od Internetu – pomoc na NFZ w poradniach Wolmed

by admin
298 wejść

Z uzależnieniem od Internetu w obecnych czasach mamy do czynienia zarówno w odniesieniu do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Wyznacznikiem uzależnienia jest nie tylko czas spędzany w Internecie, w telefonie czy w laptopie.
Bardzo ważne jest, jak zmienia się nastrój przy korzystaniu z sieci oraz co dzieje się w przypadku znacznego ograniczenia dostępu do niej.

Korzystanie z Internetu może wiązać się z poprawą humoru, niektóre osobywprowadza wręcz w stan euforii i ekscytacji. Z kolei przy próbie ograniczenia przez bliskich dostępu do sieci, np. podczas namawiania ich na aktywność fizyczną czy
chociażby wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, mamy do czynienia ze stanowczym sprzeciwem osoby uzależnionej. Uczucia, jakie pojawiają się w przypadku niemożności korzystania z sieci, np. w sytuacji braku prądu czy awarii Internetu, to przede wszystkim niepokój, smutek, przygnębienie, ale też irytacja. Uzależnienie objawia się spadkiem wrażliwości na bodźce niosące przyjemność, osłabieniem woli, czy natrętnymi myślami.

Uzależnienie od Internetu nazywane jest siecioholizmem – to uzależnienie
behawioralne, w którym dochodzi do zaburzeń kontroli impulsów, dlatego leczenie odbywa się głównie przy pomocy psychoterapii, przede wszystkim poznawczo – behawioralnej
– tłumaczy dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu.

W przypadku dzieci i młodzieży zajęcie się problemem zawsze jest sprawą pilną. Ze zgłoszeniem do specjalisty nie ma co zwlekać. Taką pomoc Wolmed oferuje w nowo otwartych Poradniach Psychologiczno-Terapeutycznych dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin w Bełchatowie, Pajęcznie, Radomsku, Łasku i Wieluniu. Co ważne pomoc świadczona jest na mocy kontraktu z NFZ, więc jest bezpłatna. Konieczne jest natomiast posiadanie ubezpieczenia.

W ramach programu profilaktyczno-terapeutycznego specjaliści Wolmed prowadzą konsultacje psychologiczne, stawiają diagnozę psychologiczną, prowadzą terapię indywidualną i rodzinną. Można zgłaszać się nie tylko z problemem uzależnienia. Pomoc świadczona jest także w sytuacjach, gdy dzieci lub młodzież nie wymagają interwencji psychiatry, a:• odczuwają lęk, niepokój związany z obecną sytuacją związaną z COVID-19, wprowadzeniem nauki zdalnej, niepewnością związaną z egzaminem ośmioklasisty czy egzaminem maturalnym.

 • mają problemy emocjonalne i zachowania
 • mają trudności w kontaktach społecznych, kontaktach z rówieśnikami
 • doświadczają sytuacji kryzysowych, problemów rodzinnych
 • doświadczają zaburzeń lękowych, depresyjnych, adaptacyjnych
 • cierpią z powodu zaburzeń odżywiania, objawów psychosomatycznych
 • są ofiarami przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej
 • przejawiają symptomy uzależnienia od ekranów

Uzależnienie od Internetu – to warto wiedzieć:

 • Według opinii amerykańskich psychiatrów uzależnienie od internetu dotyczy ponad 20% użytkowników.
 • Osoby uzależnione i zagrożone uzależnieniem to głównie młodzi ludzie w wieku 16-25 lat spędzający w sieci powyżej 20. godzin tygodniowo.
 • Ważne jest nie tylko, ile czasu młody człowiek spędza przed komputerem, ale także to, co robi w sieci.
 • Zbyt długie przesiadywanie przed komputerem ma niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Może pojawiać się rozdrażnienie, złość, zwiększona pobudliwość, kłopoty z koncentracją uwagi, brak łaknienia, wahania nastroju.
 • Z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że ok. 30% osób korzystających z Internetu traktuje go jako sposób na ucieczkę od rzeczywistości, co prowadzi u osób uzależnionych do izolacji społecznej.

Na co zwracać uwagę w przypadku nadużywania komputera przez dzieci i młodzież?

Przeczytacie na: www.wolmed.pl/poradnie-psychologiczno-terapeutyczne/
Zdj. Poradnia Wolmed w Radomsku mieści się przy ul. Kraszewskiego 4

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz