Home Zdrowie Dziś jest Dzień Ratowników Medycznych.

Dziś jest Dzień Ratowników Medycznych.

by admin
383 wejść

Dzień Ratownictwa Medycznego – święto polskiego ratownictwa medycznego, po raz pierwszy obchodzone 13 października 2006 w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Zostało ono powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Patronem święta jest błogosławiony Gerard – założyciel zakonu szpitalników.

Przypominamy sobie o istnieniu ratowników gdy słyszymy syrenę i widzimy migający światła ambulansu. Z niecierpliwością odliczamy sekundy do ich przybycia gdy jesteśmy świadkami wypadku drogowego, gdy dopada nagły ból w klatce piersiowej, gdy sąsiad zasłabnie na schodach, gdy dziecko dostaje wysokiej gorączki… Ratownicy medyczni. Pierwsi na miejscu wypadku, katastrofy, nagłego zachorowania.

Znajdując się w sytuacji, w której zagrożone może być czyjeś życie, często nie potrafimy stanąć na wysokości zadania. Paraliżuje nas strach i niemoc, spowodowana brakiem umiejętności udzielenia pierwszej pomocy. Zdajemy sobie wtedy sprawę z tego, że moglibyśmy pomóc drugiej osobie, ale nie wiemy jak to zrobić. Obchody Dnia Ratownictwa są bardzo dobrą okazją do przemyśleń i dyskusji. Jest to czas w którym warto zwrócić uwagę wszystkich na potrzebę edukacji w zakresie pierwszej pomocy. Pierwsza pomoc w Polsce jest ciągle traktowana pobieżnie.  Gdy dochodzi do sytuacji zagrażającej życiu, świadkowie zdarzenia nie podejmują żadnych czynności poza wezwaniem służb ratowniczych. Często tłumaczą się, że nie chcieli zaszkodzić, lub pogorszyć sytuacji. Warto zadać sobie w tym momencie jedno ważne pytanie. Czy osobie która przestała oddychać, ma NZK (nagłe zatrzymanie krążenia), można jakoś zaszkodzić??

źródło: http://www.ratownik-med.pl

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

OLA 13 października 2018 - 07:32

Spokojnych wyjazdów i godnych wynagrodzeń !

Reply

dodaj komentarz