Home Zdrowie Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia. Zbadaj swoje płuca.

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia. Zbadaj swoje płuca.

by admin
417 wejść

Badania spirometryczne i porady specjalistów czekają na wszystkich bełchatowian, którzy chcą zerwać z nałogowym paleniem. Od kilku lat Bełchatów włącza się w obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. W akcjach organizowanych przez magistrat co roku bierze udział kilkudziesięciu bełchatowian.


Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.  Dzień ten ma już ponad 40-letnią tradycję, w Polsce obchodzony jest od 1991 roku. W tym roku na całym świecie obchodzony będzie 15 listopada.

Z tej okazji bełchatowski magistrat organizuje akcję, która na celu ma nie tylko pomóc mieszkańcom zerwać z nałogiem, ale także uświadomić o negatywnych jego skutkach dla zdrowia. W Punkcie Informacji Prozdrowotnej przy ul. Energetyków chętni mogli wykonać bezpłatną spirometrię (badanie objętości i pojemności płuc), zmierzyć ciśnienie krwi a także zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.


Podobna akcja będzie miała miejsce w najbliższy czwartek, 15 listopada na targowisku miejskim. W budynku administratora na wszystkich chętnych czekać będą specjaliści, którzy chętnym wykonają za darmo badanie spirometryczne oraz zmierzą ciśnienie. Ponadto udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat wpływu palenia papierosów na nasze zdrowie, a także w jaki sposób skończyć przygodę z tytoniem. Specjaliści będą dostępni w godzinach 10 – 12.


Wpływ tytoniu na zdrowie


Według specjalistów istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.


Korzyści z rzucenia palenia tytoniu


Zmiany zachodzące w organizmie człowieka po rzuceniu palenia są natychmiastowe. W momencie rezygnacji z papierosa, natychmiast przestajesz narażać na wdychanie dymu papierosowego swoich bliskich. Już po 20 minutach niepalenia zaczyna się stabilizować układ krwionośny, a po dobie od powstrzymania się od nałogu powracają zmysły zapachu i smaku. Po pierwszym tygodniu bez papierosa twoja skóra powraca do dawnej elastyczności i jest odpowiednio nawilżona. Po trzech miesiącach objętość płuc zwiększa się o 30%. Z każdym rokiem zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca, a po 15 latach od ostatniego, wypalonego papierosa układ krążenia wraca do normy.

źródło: http://belchatow.pl    foto: pixabay

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz