Home Zdrowie 3 edycja Drive-Thru w Bełchatowie

3 edycja Drive-Thru w Bełchatowie

by admin
311 wejść

Mobilny punkt pobrań do badań w kierunku koronawirusa po raz trzeci przyjechał do Bełchatowa. W środę, 8 lipca, skorzystało z niego ponad 60 osób wyznaczonych przez sanepid. Wszystkie akcje wspólnie zorganizowały miasto, bełchatowski sanepid i wojewoda łódzki.

Drive-thru podobnie jak ostatnio stanął na parkingu przy ul. Staszica, w okolicy boisk treningowych.

Taką akcję przeprowadziliśmy już po raz kolejny. Chcemy w ten sposób umożliwić mieszkańcom szybką i bezpieczną diagnostykę. Dzięki temu, że mobilny punkt pobrań odwiedza Bełchatów, nie muszą oni się martwić tym, gdzie wykonać badanie. Nie trzeba jeździć do sąsiednich miast, szukać laboratoriów wykonujących takie testy ani też długo czekać na wyniki – mówi prezydent miasta Mariola Czechowska. – W ten sposób przyczyniamy się również do zahamowania rozprzestrzeniania się epidemii w naszym mieście – dodaje prezydent Czechowska.

Badaniami objęte są osoby wyznaczone przez bełchatowski sanepid. Tym razem na liście jest ponad 60 osób. Informację o wyniku testu osobom badanym w ciągu kilku dni przekazuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bełchatowie.

Do strefy badań wyznaczone osoby podjeżdżają własnymi samochodami i co ważne, wcale z nich nie wysiadają. Do auta podchodzi laborant, na podstawie dowodu osobistego ustala tożsamość badanej osoby, a następnie za pomocą specjalnego patyczka pobiera wymaz do badań. Wszystko to trwa około 3-5 minut, a zajmują się tym specjalnie do tego przygotowani i przeszkoleni żołnierze z WOT.

Zanim rozpoczną się badania, teren na którym stoi mobilne laboratorium WOT, musimy właściwie przygotować i zabezpieczyć. Pomagają nam w tym bełchatowscy strażnicy miejscy. W strefie nie mogą przebywać osoby postronne. Wszystko musi przebiegać sprawnie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespółu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w bełchatowskim magistracie, który nadzorował wszystkie dotychczasowe akcje.

W drive-thru, który odwiedził Bełchatów, w sumie przebadanych zostało już ponad 200 osób. Mobilny punkt wymazów to tylko jedna z wielu form działania miasta w ramach walki z pandemią koronawirusa. Magistrat w porozumieniu z wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za walkę z epidemią na bieżąco monitoruje sytuację, a w razie konieczności podejmuje kolejne kroki.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz