Home Zdrowie A jednak. Bełchatów i cały powiat od soboty w strefie żółtej. Co to oznacza?

A jednak. Bełchatów i cały powiat od soboty w strefie żółtej. Co to oznacza?

by admin
422 wejść

Od soboty, 3 października, Bełchatów i cały powiat bełchatowski znajdą się w strefie żółtej. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów oznacza to m.in., że obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązywać będzie w miejscach ogólnie dostępnych, o ile niemożliwe jest tam zachowanie odstępu 1,5 m.

Ministerstwo Zdrowia co tydzień uaktualnia listę żółtych i czerwonych stref w związku z epidemią koronawirusa. Jak podał resort, od najbliższej soboty, 3 października, na liście czerwonej znajdzie się 17 powiatów, a na żółtej – 34, w tym bełchatowski. Co to oznacza dla mieszkańców? Jeśli chodzi o nakaz zasłaniania ust i nosa, obowiązywać on będzie tak, jak dotychczas, tzn. np. w sklepach czy urzędach. 

Ponadto w naszym powiecie obowiązywać będzie m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. Z kolei w siłowniach na jedną osobę przypadać musi 7 mkw. To nie wszystkie ograniczenia. W kinach podczas seansu zajętych będzie mogło być jedynie 25 proc. publiczności. Co ważne, liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób z wyjątkiem obsługi. Dokładna informację dotyczącą obostrzeń obowiązujących w strefie żółtej znaleźć można na oficjalnej stronie rządowej gov.pl TUTAJ.

Przypomnijmy, że o tym, do jakiej strefy zaliczony zostanie konkretny powiat, decyduje liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz