Home Wideo Połączenie kolejowe z Piotrkowem coraz bliżej. [VIDEO]

Połączenie kolejowe z Piotrkowem coraz bliżej. [VIDEO]

by admin
1,1K wejść

Rozstrzygnięte zostały przetargi na opracowanie studiów planistyczno-prognostycznych na realizację wszystkich trzech projektów zgłoszonych przez województwo do programu Kolej PLUS.

Oferty złożyły trzy firmy. Najwięcej punktów w oparciu o przyjęte kryteria wyboru (cena była tylko jednym z ich elementów) otrzymało Polsko – Hiszpańskie Konsorcjum firm IDOM. Wszystkie dokumentacje studialne wykona łącznie za 6,3 mln zł. Dokumentacje będą współfinansowane przez Województwo Świętokrzyskie, Miasto Bełchatów, Gminę Kleszczów i Gminę Wieluń.

Celem studium będzie wypracowanie koncepcji, która będzie stanowić podstawę do dalszej realizacji projektu w tym dokumentacji niezbędnej do budowy połączenia kolejowego. Powinno zawierać m.in. prognozy ruchu; oszacowanie kosztów dla różnych wariantów infrastruktury, ocenę wpływu projektu na usprawnienie połączenia danego miasta z miastem wojewódzkim. Studium będzie stanowić podstawę opracowania przez PKP PLK studium projektowo-technicznego.

Program Kolej Plus zakłada odbudowę, modernizację i przywracanie do życia torów kolejowych, które zostały zlikwidowane oraz budowę nowych. Ma zapewnić m.in. połączenia do miast, które obecnie takiej komunikacji nie mają, bądź unowocześnić ją. 85 proc. wartości planowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez realizatora zadania, czyli spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów. Wartość całego programu to około 6,6 mld zł z czego 5,6 mld zł to środki z budżetu państwa, a pozostały miliard wyłożą samorządy. Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

zdjęcia: Marek Paw/PawDron

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz