Home Rozrywka Atrakcje piątkowego, wieczornego nieba.

Atrakcje piątkowego, wieczornego nieba.

by admin
419 wejść

Już jutro, Księżyc w pełni zostanie przesłonięty przez Ziemię po czym jego blask zmieni się z jasno żółtego na czerwony.

W tym samym czasie, w pięknej opozycji znajdzie się planeta Mars. Jego kolor będzie również zbliżony do czerwonego. Oba ciała niebieskie będą widoczne gołym okiem w niedużej od siebie odległości.

Jakby tego było mało, na noc z piątku na sobotę przypada główny rój meteorów z rodziny Akwarydów. Średnia ilość w przeciągu lat, obliczona jest na około 20 – 30 śladów na godzinę. Trzeba podkreślić że bywały lata kiedy w ciągu godziny obserwowało się o wiele wiele więcej skał, które wchodziły w atmosferę.

Do atrakcyjnych zjawisk dojdzie jutrzejszym wieczorem tuż po zachodzie słońca. Nad wschodnim horyzontem, pojawi się Księżyc, który będzie wchodził w cień Ziemi. Mówiąc prosto, czeka nas jedyne w tym stuleciu takie zaćmienie Księżyca. Dlaczego ? Otóż będzie to najdłuższe, całkowite zaćmienie widoczne z terenu Polski. Będzie ono trwać blisko 2 godziny. Warto więc przygotować się na to wydarzenie.

Krwawy blask Księżyca, oraz czerwony odcień planety Mars, zrobią na nie jednym miłośniku nocnego nieba wrażenie. Oba obiekty, będą widoczne w tym samym czasie. Wspomniany przez nas rój meteorów, będzie widoczny właściwie od samego zmroku. Jednak najlepsze obserwacje przeprowadza się zazwyczaj po północy. Tym razem ilość dostrzeżonych śladów, będzie mocno ograniczona gdyż zaraz po zaćmieniu, Księżyc znów wróci do swojej normalnej postaci – Pełni.

Jednocześnie, chcielibyśmy zachęcić i zaprosić na wspólne obserwacje jakie organizuje Centrum Monitoringu i Ostrzeżeń Pogodowych – Bełchatów oraz nasza redakcja. Mile widziane są całe rodziny. Spotkanie przewiduje się przy projektowanej ulicy Gotwalda, w obrębie Ludwikowa. ( Tuż przy Sali Królestwa Świadków Jehowy.)

W planach oprócz obserwacji Księżyca, są również przewidziane inne obserwacje teleskopowe, oraz nauka fotografii nocnego nieba dla początkujących. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 20:00.

Redakcja B24TV oraz CMiOP-Bełchatów/ foto: pixabay

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz