Home Edukacja Czym jest kuchnia molekularna. Warsztaty w ZSP 4 w Bełchatowie.

Czym jest kuchnia molekularna. Warsztaty w ZSP 4 w Bełchatowie.

by admin
448 wejść

Dziś podczas nietypowych warsztatów kulinarnych, uczniowie klas gastronomicznych ZSP 4 w Bełchatowie zapoznali się z nowymi metodami sztuki kulinarnej.

Nietypowe wykorzystywanie zjawisk fizycznych i chemicznych w kuchni, stosowanie jedynie naturalnych składników i niepowtarzalne formy najlepiej charakteryzuje kuchnię molekularną. Przy użyciu temperatury -196 C, za pomocą ciekłego azotu szefowie kuchni potrafią wyczarować małe kulinarne dzieła sztuki. Jest połączeniem gastronomii i nauki. Nazwa pochodzi od molekół, czyli cząsteczek. W tej metodzie produkty ulegają zmrożeniu, jednakże smak, aromat i substancje odżywcze pozostają niezmienione.

Pod względem dietetycznym kuchnia molekularna zalicza się do lekkich , ponieważ używa się w niej minimalych ilości tłuszczu lub też gotowanie odbywa się dzięki metodzie vakum. Jej minusem jest niewątpliwie czas – przygotowanie niektórych potraw trwać może nawet kilka dni. Molekularne gotowanie wymaga w dodatku ogromnej dokładności. Jedna kropla mniej lub więcej może wszystko popsuć.

materiał foto&video dzięki uprzejmości portalu Dzień Dobry Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz