Home Województwo Uprowadzono pociąg z Łodzi-Kaliskiej.

Uprowadzono pociąg z Łodzi-Kaliskiej.

by admin
401 wejść

12 kwietnia 2019 roku rozpoczęło się ćwiczenie pod kryptonimem „POCIĄG 2019”. Składało się ono z dwóch części : kryzysowej i procesowej. Około godziny 2.00 w nocy doszło do uprowadzenia z dworca Łódź – Kaliska pociągu z pasażerami stanowiącymi zakładników. Padły strzały. Skład zatrzymał się w rejonie łódzkiego Przemysłowego Olechowa. W działania włączyły się wszystkie siły policyjne z negocjatorami i kontrterrorystami włącznie.

Wyizolowano teren. W wyniku negocjacji porywacze uwolnili część pasażerów. Chwilę potem w pociągu doszło do eksplozji. Okazało się, że zarówno w przedziałach jak i poza składem znajdowało się wiele ludzkich ciał. Niektóre były rozczłonkowane. Poza tym na miejscu zdarzenia były setki śladów, które należało zabezpieczyć. Dlatego dyżurny na miejsce skierował grupy dochodzeniowo- śledcze z terenu województwa łódzkiego, policyjnych techników  a także zaangażował ekspertów z laboratorium kryminalistycznego. Powiadomiono również prokuratorów oraz pracowników Zakładu Medycyny Sadowej w Łodzi. Poza tym na miejscu pojawili się policjanci prewencji a także funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Na miejscu nie zabrakło również pracowników Zarządzania Kryzysowego  Urzędu Wojewódzkiego. Przybyłe ekipy podzielono na 13 zespołów oględzinowych  a miejsce zdarzenia podzielono na sektory. Każda grupa zabezpieczała ślady w wyznaczonych miejscach.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Zaangażowano siły KWP w  Łodzi, Samodzielnego Pododdziały Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi, OPP w Łodzi oraz innych wybranych jednostek Policji woj. łódzkiego a także przedstawicieli Prokuratury Regionalnej w Łodzi, Prokuratur Okręgowych w Łodzi, w Sieradzu, w Piotrkowie Trybunalskim oraz przedstawicieli Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Infrastrukturę kolejową wykorzystano dzięki współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe SA Zakład Linii Kolejowych w Łodzi oraz Przewozy Regionalne sp. z o.o. Oddział Łódzki z siedzibą w Łodzi. W ćwiczeniach wzięli udział również funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

Celem było sprawdzenie procedur kryzysowych i ich praktycznej realizacji w przypadku porwania środka transportu i rozwinięcia sytuacji zakładniczej. Dodatkowo sprawdzenie umiejętności policjantów dochodzeniowo-śledczych i techników kryminalistyki w zakresie obsługi  miejsca katastrofy oraz identyfikacji ciał ofiar.

źródło: KWP Łódź

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz