Home Województwo Bełchatów-Piotrków-Srock-Rzgów-Łódź Kaliska. Czy powstanie takie połączenie kolejowe?

Bełchatów-Piotrków-Srock-Rzgów-Łódź Kaliska. Czy powstanie takie połączenie kolejowe?

by admin
414 wejść

Budowę nowej linii kolejowej z Wielunia, przez Bełchatów, Piotrków, Srock, Tuszyn do Łodzi Kaliskiej, proponują poseł Grzegorz Lorek oraz starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak. – Możliwe jest 80 procentowe dofinansowanie tej inwestycji – mówi Lorek. – To niebywała szansa na rozwój naszego regionu – dodaje starosta Piotr Wojtysiak.

Chodzi o program Kolej + który przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej. Dotyczyć to będzie głównie miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej. Realizacja programu ułatwi dostęp do kolei pasażerskiej, poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczeństwo na drogach (część przewozów towarowych przejmie transport kolejowy).

W pierwszej kolejności dofinansowanie będą mogły uzyskać zadania inwestycyjne mające na celu uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o nowe odcinki linii kolejowych, rewitalizację istniejących linii kolejowych oraz przywrócenie zlikwidowanych połączeń kolejowych w regionach. W tych warunkach światełko w tunelu dostrzega poseł Grzegorz Lorek.

Są dwa miasta w Polsce wykluczone kolejowo, Bełchatów jest jednym z nich. Najwyższa pora to zmienić – mówi poseł Grzegorz Lorek. – Byłoby to połączenie z Wielunia do Bełchatowa, dalej do Piotrkowa i Łodzi. Jednak, żeby to połączenie miało sens, potrzebne są nowe stacje kolejowe. Chcielibyśmy, żeby to był Srock, centrum handlowe w Rzgowie i Tuszyn. Finansowanie pochodziłoby z środków unijnych, i byłoby na poziomie 80% – dodał poseł G.Lorek.

Szanse na rozwój regionu widzi także starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak.

Takie połączenie kolejowe, pozwoli skomunikować dynamicznie rozwijającej się gospodarczo północnej części powiatu, czyli gminy Moszczenica, Czarnocin, Grabica czy Wola Krzysztoporska. To w ich pobliżu powstają już centra logistyczne takie jak Zalando czy Logistic Parks lub chociażby Moszczenickie Tereny Inwestycyjne – mówi w rozmowie z nami starosta i dodaje: – Odbyłem już klika rozmów z samorządowcami z gmin i powiatów, które znalazłby się na szlaku nowej linii kolejowej. Wszystkim nam bardzo zależy by ten projekt powstał – powiedział Piotr Wojtysiak.

źródło: Jarosław Krak/piotrkowski24.pl

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Grzegorz 11 czerwca 2020 - 18:43

Pomysł nie głupi ale czy da radę zrealizować? Powodzenia.

Reply

dodaj komentarz