Home Edukacja Fotowoltaika na szkołach w Bełchatowie

Fotowoltaika na szkołach w Bełchatowie

by admin
368 wejść

Ruszają prace związane z montażem systemów fotowoltaicznych w dwóch bełchatowskich podstawówkach. Panele pojawią się na dachach Jedynki i Dwunastki. Instalacje mają być gotowe na początku listopada. Do inwestycji, która kosztować będzie ponad 400 tys. zł, dołożyło się Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.

Utrzymanie szkoły wiąże się z dużymi kosztami, a inwestycja w energię słoneczną ma swój wymiar pragmatyczny. Odpowiednio dobrana fotowoltaika jest w stanie znacznie ograniczyć wydatki na prąd. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na inne potrzeby, jak chociażby organizację dodatkowych zajęć dla dzieci czy zakup pomocy dydaktycznychmówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz i dodaje, że nie bez znaczenia jest także proekologiczna strona tego przedsięwzięcia.Jednym z wyzwań szkoły jest zaszczepianie w młodych ludziach wartości i kształtowanie właściwych postaw, również tych związanych z ekologią. Wdrożenie i korzystanie z fotowoltaiki może być jednym ze skuteczniejszych sposobów realizowania tych zadań. Na jej przykładzie łatwiej będzie pokazać uczniom znaczenie i korzyści dla środowiska płynące z odnawialnych źródeł energii.

Miasto przekazało już place budowy. Prace związane z montażem systemów fotowoltaicznych ruszą w najbliższym czasie. W Szkole Podstawowej nr 12 pojawi się 151 monokrystalicznych paneli o mocy 330 Wp, co da sumaryczną moc 49,830 kWp. Koszt tej inwestycji to nieci ponad 178 tys. zł. Druga z mikroinstalacji zamontowana zostanie w Szkole Podstawowej nr 1. Każdy ze 147 paneli monokrystalicznych będzie mieć moc 335 Wp, co łącznie da 49,245 kWp. Montaż paneli fotowolotaicznych kosztować będzie blisko 240 tys. zł. Montaż paneli na dachach szkół powinien zakończyć się w pierwszej połowie listopada.

Wszystkie prace związane z budową obu instalacji kosztować będą nieco ponad 418 tys. zł. Co ważne – do inwestycji dołoży się Starostwo Powiatowe w Bełchatowie. Pozyskana przez miasto dotacja z powiatu bełchatowskiego wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli ponad 385 tys. zł.

Panele fotowoltaiczne w szkołach podstawowych to kolejne z nowatorskich i proekologicznych działań, jakie od lat prowadzi magistrat. Przypomnijmy, że od trzech lat komunikacja miejska jest bezpłatna, w 2019 roku miasto kupiło 6 nowoczesnych autobusów (w tym 3 elektryczne), które spełniają surowe normy dotyczące emisji spalin.

Do tego dochodzi montaż elektrofiltrów kominowych, rozbudowa sieci PEC, akcje edukacyjne wśród dzieci i młodzieży oraz termomodernizacje miejskich budynków komunalnych (Felek i Odra). Wszystkie wspomniane działania dyktowane są troską o środowisko naturalne i poprawę czystości powietrza w mieście.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz