Home Województwo Tysiące, dziesiątki tysięcy mieszkań. Tanich mieszkań.

Tysiące, dziesiątki tysięcy mieszkań. Tanich mieszkań.

by admin
881 wejść

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to szansa na wybudowanie kolejnych mieszkań. Rządowy program, który wspiera minister Jarosław Gowin niebawem ruszy. Dzisiaj porozumienie w tej sprawie podpisała prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. 

Z założenia dzięki tej inicjatywie, miasta takie jak Bełchatów będą mogły budować tanie mieszkania na wynajem. Inicjatywa ma być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub nie chcą  wiązać się długoletnim zobowiązaniem finansowym. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po ok. 15 – 20 latach.

Mieszkania wciąż są towarem luksusowym, wiele młodych małżeństw i rodzin nie może sobie na ten luksus pozwolić – powiedział na spotkaniu minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin. – Stąd przełomowy – w moim przekonaniu program, którym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Dzięki tej inicjatywie wkrótce zacznie powstawać tysiące, dziesiątki tysięcy mieszkań, które będą na takim samym poziomie, standardzie, jak mieszkania dostępne na wolnym rynku, ale będą to mieszkania tańsze. Z czego wynika ta niższa cena z punktu widzenia przyszłych mieszkańców? Po pierwsze działki budowlane będzie nieodpłatnie wnosić Krajowy Zasób Nieruchomości albo gmina. Po drugie przeważająca część kosztów budowy tych mieszkań – ok 60 proc. zostanie sfinansowana z rozmaitego rodzajów grantów i programów rządowych. Dopełnieniem tego będzie najtańszy na rynku kredyt, udzielany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Najlepszą rękojmią tego programu jest fakt, że tak chętnie do jego realizacji przyłączają się samorządowcy. To właśnie samorządowcy, prezydenci tych miast najlepiej wiedzą czego potrzebują mieszkańcy. Dla mnie projekt Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej to wspaniały przykład tego, jak powinna wyglądać współpraca między administracją państwową, a samorządem – tłumaczył minister Jarosław Gowin.

Wiceminister Anna Kornecka zaznaczyła, że Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa została stworzona z myślą właśnie o mniejszych miastach. – Mieszkań buduje się coraz więcej, ale w głównej mierze w tych największych miastach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Poznań. A to właśnie dla takich miast jak Bełchatów, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Skierniewice i Pabianice projektowaliśmy rozwiązania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. To właśnie w takich miastach chcielibyśmy rozwijać mieszkalnictwo – bo to właśnie tutaj najbardziej potrzeba tego wsparcia, wsparcia też o charakterze finansowym – powiedziała wiceminister Anna Kornecka.

Dzisiaj naszą ogromną odpowiedzialnością jest to, aby młodzi ludzie mogli żyć i mieszkać w miastach, w których się urodzili i w których chodzili do szkoły. Kilka tygodni temu razem z Prezesem KZN-u przejechaliśmy województwo łódzkie, odwiedzaliśmy samorządowców rozmawiając o programie. To dopiero początek drogi, ale jestem przekonany, że wspólnymi działaniami sprawimy, że ten projekt nam się uda. Będę dokładał wszelkich starań, aby mieszkania powstawały jak najszybciej jak najsprawniej – podkreśla Krzysztof Ciecióra wicewojewoda łódzki.

Władze Bełchatowa podobnie jak Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Sieradza oraz Skierniewic podpisały właśnie wstępne porozumienie w tej sprawie z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

– Bełchatów chętnie przystąpił do tej inicjatywy. Jest to szansa na szybkie powstanie nowych mieszkań szczególnie dla młodych. Wiemy o tym, że w naszym mieście jest zainteresowanie takimi mieszkaniami. Na ten moment na liście oczekujących na lokal w Bełchatowskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego blisko 150 osób – podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Należy podkreślić ogromną rolę samorządów oraz zaangażowanie we współpracę z Krajowym Zasobem Nieruchomości przy realizacji SIM-ów. Mogę śmiało powiedzieć, że efektem tego będzie z pewnością szybka budowa tanich mieszkań dzięki wsparciu rządowych programu i nowego pakietu mieszkaniowego – zapewnia Bartłomiej Druziński prezes Krajowego Zasobu Nieruchomosci.

Mechanizm Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zakłada dofinansowanie sięgające nawet 35 proc. kosztów budowy lokali społecznych oraz 80 proc. kosztów budowy mieszkań komunalnych.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz