Home Zdrowie Szpital ma nowy sprzęt od miasta

Szpital ma nowy sprzęt od miasta

by admin
216 wejść

Za pieniądze otrzymane od miasta szpital kupił aparat USG, mammoton i kriostat. Wartość sprzętu diagnostycznego to blisko 400 tys. zł. To jednak nie koniec tegorocznej pomocy magistratu dla bełchatowskiej lecznicy. W najbliższych dniach otrzyma ona wsparcie w wysokości 250 tys. zł na zakup sprzętu dla oddziału chemioterapii jednego dnia.

Miasto od lat wspiera Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II. Środki przekazywane z budżetu wykorzystywane są na zakup sprzętu oraz doposażania kolejnych oddziałów. Od początku 2021 roku miasto przeznaczyło niemal 400 tys. zł na zakup mammotonu, aparatu USG i kriostatu.

Pierwszy z kupionych dzięki wsparciu miasta sprzęt doposażył pododdział Chirurgii Onkologicznej. Mammoton, czyli sonda do nieizotopowego wykrywania węzłów chłonnych wartowniczych, wykorzystywany jest w leczeniu raka piersi oraz czerniaka skóry. Pozwala zminimalizować ilość narządów do usunięcia, po zabiegu zaś pozostają jedynie niewielkie cięcia i małe uszkodzenia tkanek. Dodatkową korzyścią dla pacjentek jest także fakt, że teraz są leczone na miejscu i nie trzeba ich kierować do innych, często odległych szpitali.

Kolejne urządzenie – kriostat, trafiło natomiast do Zakładu Patomorfologii, w którym wykonuje się m.in. cytologie ginekologiczne czy histopatologiczne badania śródoperacyjne. Dzięki technice zastosowanej w tym specjalistycznym sprzęcie, pobrane tkanki są zamrażane i barwione. Jest to niezwykle ważne w przypadku badań śródoperacyjnych, kiedy liczy się czas i jakość uzyskanego materiału.

Ostatnim aparatem, jakie kupiła bełchatowska lecznica za środki z miejskiej kasy, jest USG. Wszystkie sprzęty kosztowały niemal 400 tys. zł. – Zdrowie mieszkańców jest dla nas niezwykle ważne. Dlatego każdego roku przekazujemy dotacje szpitalowi, za które można kupić kolejne pomagające w diagnostyce i leczeniu, a często także ratujące życie aparaty. Dzięki temu bełchatowianie mają zapewnioną opiekę medyczną na coraz wyższym poziomie – podkreśla Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

Jeszcze w tym roku do szpitala trafią kolejne pieniądze. Chodzi o 250 tys. zł z przeznaczeniem na kupno sprzętu dla nowo powstałego Oddziału Chemioterapii Jednego Dnia.

Przypomnijmy, że w roku ubiegłym roku szpital wojewódzki otrzymał z miejskiej kasy 200 tys. zł. Pieniądze te były przeznaczone na walkę z koronawirusem. Dzięki temu placówka kupiła m.in. kombinezony, fartuchy operacyjne, ochraniacze na obuwie oraz maseczki chirurgiczne i przyłbice.

źródło: AP/Urząd Miasta

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz