Home Edukacja Magistrat przygotowany na strajk nauczycieli.

Magistrat przygotowany na strajk nauczycieli.

by admin
391 wejść

Nadal nie wiadomo czy dojdzie do zapowiadanego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk. Akcja miałaby się rozpocząć w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia. Miasto jest gotowe na taką ewentualność. W szkołach będą działać świetlice, opieka będzie także w przedszkolach. Bezpłatne zajęcia zorganizują także MCK, muzeum i biblioteka.

– Dobro dzieci jest dla nas najważniejsze. Zrobimy wszystko, aby przedszkolaki i uczniowie mieli w trakcie strajku zapewnioną opiekę i bezpieczeństwo – powiedział Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa odpowiedzialny m.in. za oświatę.

Za strajkiem opowiedziały się wszystkie bełchatowskie podstawówki i pięć przedszkoli – tak wynika z przeprowadzonego referendum. Nie wiadomo dokładnie ilu nauczycieli z miejskich placówek przyłączy się do akcji, miasto przygotowana jest jednak na każdy scenariusz. ZNP zaznacza bowiem, że w trakcie strajkunauczyciele nie będą wykonywać żadnych obowiązków zawodowych. To znaczy będą w budynku, ale nie będą świadczyć pracy. Za bezpieczeństwo i opiekę na dziećmi w tym czasie odpowiadać zaś mają dyrektorzy.

Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasitów

Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa uspokaja, że w Bełchatowie egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów odbędą się. W szkołach i przedszkolach zorganizowana zaś będzie opieka dla dzieci. – Mamy już skompletowane wszystkie zespoły nadzorujące, jakie potrzebne są do przeprowadzenia egzaminów w gimnazjach. W przypadku ósmoklasistów jesteśmy w trakcie. Przygotowując zespoły korzystamy z możliwości, jakie daje nam zmienione rozporządzenie. Mowa tu m.in. o tym, że teraz członkiem takiej komisji może być nie tylko czynny nauczyciel, ale w ogóle osoba z uprawnieniami pedagogicznymi.

Większość egzaminów będzie się odbywać w salach gimnastycznych. Miasto robi jednak wszystko, aby zapewnić dzieciom jak najlepszy komfort, będzie m.in. zorganizowane profesjonalne nagłośnienie. Dzięki temu, że dzieci mają pisać egzamin w większych grupach potrzebnych będzie mniej nauczycieli. I w tym przypadku magistrat będzie korzystać ze zmienionego rozporządzenia. Wcześniej na 25 uczniów potrzebnych było co najmniej 2 nauczycieli nadzorujących, na kolejnych 20 uczniów 1 członek – dziś ta liczba zwiększyła się do 25. Dzięki temu potrzebnych będzie mniej nauczycieli nadzorujących.  

Opieka dla uczniów, zajęcia w placówkach kultury

Opiekę mają mieć również zapewnione dzieci, które nie będą pisać egzaminów. Magistrat chce, aby na czas ewentualnego strajku, przebywały one w  świetlicach. – Zajęcia nie będą się odbywać, bo nie mamy pedagogów, którzy są w stanie je przeprowadzić. Będzie jednak opieka świetlicowa. Dodatkowo w naszych trzech placówkach: muzeum, bibliotece i Miejskim Centrum Kultury, będą uruchomione bezpłatne zajęcia – dodaje wiceprezydent Politański.

W godz. 8-10 dzieci mogą przyjść na zajęcia do Muzeum Regionalnym (ofertę, jaką przygotowała placówka zamieszczamy w załączniku poniżej). Od godz. 10 do 12 odbywać się będą zajęcia biblioteczne w siedzibie głównej MiPBP, a w godz. 12-14 warsztaty teatralne i muzyczne w Miejskim Centrum Kultury.

Opieka w przedszkolach

Spokojni mogą być również rodzice przedszkolaków. – Część placówek nie będzie strajkować. Mowa tu o przedszkolu nr 5, 7 i 8, gdzie zajęcia będą się odbywać normalnie. W przedszkolu nr 4 będzie uruchomiony dyżur dla dzieci z „jedynki”, „trójki” i „czwórki”. Dyżur będzie też zapewniony w PS nr 2,6 i 9 – podsumowuje Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

źródło: belchatow.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz