Home Edukacja Nauczyciele się douczają.

Nauczyciele się douczają.

by admin
407 wejść

Informatycy z miejskich szkół podnoszą swoje kwalifikacje. Tym razem szkolą się ze współczesnych języków programowania. Za nimi kolejne spotkanie ze specjalistami z Ligi Niezwykłych Umysłów. Pierwsze efekty ich pracy z uczniami już są widoczne – ZSP nr 9 znalazło się na drugim miejscu w krajowym rankingu.

 Liga Niezwykłych Umysłów to ogólnopolski projekt, do którego od września przystąpiły również bełchatowskie szkoły – wszystkie podstawówki i III LO.


Udział w Lidze Niezwykłych Umysłów to nie tylko emocjonująca przygoda, ale też możliwość kontaktu z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, w tym z ekspertami w dziedzinach informatycznych z różnych stron Polski. To wzajemne inspirowanie i motywowanie się do działania, pogłębiania tajników programowania – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. – Cieszę się, że zainteresowanie programem jest tak duże. Zależało nam na tym, by wszystkie miejskie placówki wzięły w nim udział, i tak też się stało – dodaje wiceprezydent Politański.


LNU to program dla nauczycieli i w konsekwencji dla uczniów. W czwartek, 6 lutego, kilkunastu informatyków bełchatowskich podstawówek i miejskiego liceum wzięło udział w profesjonalnym szkoleniu z zakresu szeroko rozumianego programowania. Było to już drugie spotkanie. Tym razem nauczyciele pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności z języków i narzędzi programowania, ale nie tylko.

W naszym programie kładziemy duży nacisk na kompleksowe przygotowanie lokalnych koordynatorów LNU do pracy z młodymi programistami. W trakcie spotkań, takich jak to w III LO, opiekunowie z jednej strony zdobywają doświadczenie, z drugiej dowiadują się, jak zaciekawić swoich podopiecznym współczesną informatyką – podkreśla Piotr Krzyżyński, pomysłodawca i współorganizator Ligi Niezwykłych Umysłów. Przed bełchatowskimi koordynatorami jeszcze jedno szkolenie, a po nim możliwość przystąpienia do egzaminu certyfikacyjnego z kompetencji cyfrowych.


Przypomnijmy, że programowanie znajduje się w nowej podstawie programowej. Sprawne posługiwanie się językami programowania, pisanie programów czy tworzenie rozwiązania zadania przy użyciu właściwych narzędzi – to tego m.in. uczą się obecnie siódmo- i ósmoklasiści. – Dobrze przygotowana kadra pedagogiczna jest podstawą rozwoju umiejętności, a także zainteresowań dzieci i młodzieży. Stąd tak ważne jest, by nauczyciele właściwie reagowali na zmieniające się realia, a tym samym stale się dokształcali – mówi Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty bełchatowskiego magistratu.


Podnoszenie kompetencji i zaangażowanie lokalnych koordynatorów LNU bezpośrednio przekładają się na osiągnięcia uczniów. Widać to choćby na przykładzie młodych programistów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9. Obecnie zajmują oni drugie miejsce pod względem aktywności w ogólnopolskim rankingu. Jest to stan na 6 lutego. – Teraz przed uczniami z Dziewiątki wyzwanie – utrzymać wypracowaną pozycję, ale biorąc pod uwagę wysokie kompetencje i zaangażowanie opiekuna, nie będzie to trudne – podsumowuje prezydent Politański.


– Do programu przystępowaliśmy z ogromnym zaciekawieniem. Nie spodziewałam się tak wysokiej lokaty. Moi uczniowie na webowej platformie LNU pracują na lekcjach. Część z nich na swoje konta wchodzi również w domu, z zaangażowaniem rozwiązuje kolejne zadania. Jak widać, wychodzi im to naprawdę dobrze – mówi Katarzyna Sobańska, nauczycielka informatyki w ZSP nr 9.

Uzyskane przez nauczycieli nowe umiejętności z zakresu nauczania programowania powodują, że na lekcjach informatyki (i nie tylko) młodzież uczy się, ale też dobrze się bawi, rywalizuje i współpracuje. – W dobie rozwoju technologicznego doświadczenie, które uczniowie zdobywają w Lidze Niezwykłych Umysłów, już teraz jest pożądane na rynku pracy. A z każdym rokiem zapotrzebowanie na dobrych programistów rośnie – mówi na koniec Piotr Krzyżyński.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz