Home Edukacja Mariola Czechowska w roli Goplany, Łukasz Politański jako Filon. [FILM]

Mariola Czechowska w roli Goplany, Łukasz Politański jako Filon. [FILM]

by admin
671 wejść

Już po raz dziewiąty cała Polska wspólnie czytała wybitne dzieło literatury. W tym roku wybór padł na „Balladynę”. Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna odsłona Narodowego Czytania w Bełchatowie, podobnie jak w całym kraju, miała formę online. Na stronie i portalach społecznościowych bełchatowskiej biblioteki, wyświetlony został film z odczytanymi fragmentami klasyki polskiego romantyzmu.

Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – czytamy w liście prezydenta Dudy.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Alan 7 września 2020 - 11:30

Mariolka ale z Ciebie świtezianka

Reply

dodaj komentarz