Trwają rozmowy w sprawie obniżenia kosztów dostawy energii elektrycznej na potrzeby miasta. Magistrat zabiega, aby podtrzymać ceny na poziomie tych, które obowiązywały w roku wcześniejszym.
W 2019 energia elektryczna na teren naszego miasta dostarczana jest przez spółkę PKN Orlen, która wygrała ogłoszony przez miasto przetarg. Chodzi o oświetlenie bełchatowskich ulic i sygnalizacji świetlnych, obiektów użyteczności publicznej oraz instytucji podległych miastu. W porównaniu do poprzedniego roku, koszt dostarczenia prądu jest teraz wyższy o około 40%, a umowa opiewa na ponad 4 mln zł.
Od początku lutego władze Bełchatowa prowadzą jednak rozmowy z PKN Orlen w sprawie zmniejszenia tej kwoty. Jest to możliwe dzięki ustawie przyjętej przez Sejm. Dzięki zaproponowanym w niej rozwiązaniom ceny za energię elektryczną mają być podtrzymane na poziomie tych z 2018 roku. Wygląda na to, że na efekt rozmów nie trzeba będzie długo czekać. – Jeszcze w kwietniu powinniśmy podpisać aneks, który pozwoli wrócić do cen z roku 2018 – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. – Na tę chwilę wbudżecie miasta są zabezpieczone środki na opłaty za energię w kwocie wynikającej z przetargu. Zobaczymy jak zostanie to przeliczone i jakie kwoty będą zastosowane po podpisaniu aneksów. Ze spółką PKN Orlen będziemy także negocjować formułę wzajemnych rozliczeń według nowych stawek – dodaje wiceprezydent.
Przyjęta przez Sejm ustawa ma obowiązywać wyłącznie w roku 2019. Nie wiadomo, jak w przyszłych latach będą się kształtować ceny za prąd. Dlatego miasto wdraża różne rozwiązania, które mają pomóc w obniżeniu kosztów w tym zakresie. Mowa tu m.in. o modernizacji oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Dzięki ledowym lampom, tylko w ubiegłym roku, magistrat zaoszczędził ponad 200 tys. zł. Niższe o 70 proc. było także zużycie energii elektrycznej, odnotowaliśmy również spadek emisji dwutlenku węgla o 73 proc.
– Zatrzymanie cen energii może być chwilowe. Musimy więc wykorzystać ten czas jak najlepiej i zabezpieczyć się na ewentualne podwyżki. Stąd myślimy o kolejnych modernizacjach ulicznego oświetlenia. Szukamy też środków zewnętrznych, które pomogłyby nam zrealizować tego typu zadania. Jestem przekonany, że w tym kierunku trzeba właśnie iść – podsumowuje wiceprezydent Matyśkiewicz.
źródło: UM Bełchatów
3 komentarze
Fajnie ten UM sciemnia, ciekawe co za rozmowy prowadzą? W tej chwili czeka sie na przepisy szczegółowe i czekaja wszyscy w całej PL. Może więc UM taka propagande sieje, żeby potem powiedzieć: wielcy jestemsy bo wynegocjowaliśmy, a tak naprawdę nikt nic nie negocjuje.
Ktoś może wie jak wysokie są rachunki za prąd dla miasta?
tak tak te energooszczędne to prawie nic nie widać….. równie dobrze można wyłączyć ….
…czemu Orlen a nie PGE????