02 kwietnia Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Bełchatowie zorganizował obchody Dni Świadomości Autyzmu „Ich świat, nasz świat, jeden świat”.
Patronat nad wydarzeniem sprawuje Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski.
– Po raz kolejny nasza placówka przyłącza się do międzynarodowej kampanii Światowego Dnia Autyzmu – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. J. Głuchowskiego w Bełchatowie. – Chcemy szerzyć w naszym mieście wiedzę na temat autyzmu i pomagać osobom dotkniętym tym problemem poprzez happeningi, konferencje, spotkania, a także za pomocą środków masowego przekazu.
Dziś o godzinie 9 wyruszył spod SOSW, niebieski korowód i przeszedł ulicami Bełchatowa. Happening ma uświadomić mieszkańcom, że obok nich żyją osoby autystyczne, które mają swoje potrzeby, pragnienia i że ich świat jest inny i to od nas zależy, czy nas zaproszą do niego.
Wspólnie z delegacjami z przedszkoli i szkół z miasta Bełchatowa, pochód dotarł na Plac Narutowicza i tam też wypuszczono w niebo niebieskie balony, symbolizujące solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem. Nieco później w sali widowiskowo-teatralnej Gigantów Mocy odbyło się niezwykłe przedstawienie teatralne w wykonaniu rodziców i uczniów ze spektrum autyzmu z SOSW w Bełchatowie, pt. „Tulipan”.
Z kolei 11 kwietnia 2019 r. SOSW organizuje w placówce spotkanie z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu. Sylwia Mądra – matka dwunastolatka z Łodzi opowie, jak na co dzień wspiera swojego syna i pomaga mu w rozwijaniu swojego potencjału. Można będzie pozyskać od niej praktyczne porady związane z możliwością uzyskania pomocy od różnych instytucji działających na rzecz rodziny i dzieci.
Spotkanie szkoleniowe będzie też okazją do poznania jej dziecka – Janka Gawrońskiego, aktora grupy teatralnej „Autentyczni Artyści” zrzeszającej dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu, samorzecznika, społecznika i uczestnika inicjatyw, tj. Autism Team, Jasna Strona Spektrum i „Chcemy całego życia”. Do udziału w części szkoleniowej Dni Autyzmu zaproszono Marię Dąbrowską-Jędral, która zaprezentuje Program HANDLE stworzony przez Judith Bluestone, dający rodzicom i opiekunom osób z trudnościami łagodne narzędzia do pracy w warunkach domowych.
HANDLE wykorzystuje zasadę tzw. Łagodnego Wzmocnienia i jego celem jest uwolnienie potencjału osoby, by mogła pokonać swoje trudności i osiągnąć lepszą jakość życia.
1 komentarzy
Akcja na plus. Duży minus za puszczanie balonów. Czy ktoś pomyślał o tym, że one kiedyś, gdzieś spadną, do rzeki, w lesie… I staną się śmieciami? Z jednej strony edukujm6 młodzież o ekologii i poszanowaniu środowiska, z drugiej…. takie głupoty odwalamy. Trochę wyobraźni życzę.