Home Wiadomości Światowy Dzień Autyzmu w Bełchatowie. [ZDJĘCIA]

Światowy Dzień Autyzmu w Bełchatowie. [ZDJĘCIA]

by admin
500 wejść

02 kwietnia Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Bełchatowie zorganizował obchody Dni Świadomości Autyzmu „Ich świat, nasz świat, jeden świat”.

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski.

Po raz kolejny nasza placówka przyłącza się do międzynarodowej kampanii Światowego Dnia Autyzmu – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. J. Głuchowskiego w Bełchatowie. – Chcemy szerzyć w naszym mieście wiedzę na temat autyzmu i pomagać osobom dotkniętym tym problemem poprzez happeningi, konferencje, spotkania, a także za pomocą środków masowego przekazu.

Dziś o godzinie 9 wyruszył spod SOSW, niebieski korowód i przeszedł ulicami Bełchatowa. Happening ma uświadomić mieszkańcom, że obok nich żyją osoby autystyczne, które mają swoje potrzeby, pragnienia i że ich świat jest inny i to od nas zależy, czy nas zaproszą do niego.

Wspólnie z delegacjami z przedszkoli i szkół z miasta Bełchatowa, pochód dotarł na Plac Narutowicza i tam też wypuszczono w niebo niebieskie balony, symbolizujące solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem. Nieco później w sali widowiskowo-teatralnej Gigantów Mocy odbyło się niezwykłe przedstawienie teatralne w wykonaniu rodziców i uczniów ze spektrum autyzmu z SOSW w Bełchatowie, pt. „Tulipan”. Z kolei 11 kwietnia 2019 r. SOSW organizuje w placówce spotkanie z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu. Sylwia Mądra – matka dwunastolatka z Łodzi opowie, jak na co dzień wspiera swojego syna i pomaga mu w rozwijaniu swojego potencjału. Można będzie pozyskać od niej praktyczne porady związane z możliwością uzyskania pomocy od różnych instytucji działających na rzecz rodziny i dzieci.

Spotkanie szkoleniowe będzie też okazją do poznania jej dziecka – Janka Gawrońskiego, aktora grupy teatralnej „Autentyczni Artyści” zrzeszającej dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu, samorzecznika, społecznika i uczestnika inicjatyw, tj. Autism Team, Jasna Strona Spektrum i „Chcemy całego życia”. Do udziału w części szkoleniowej Dni Autyzmu zaproszono Marię Dąbrowską-Jędral, która zaprezentuje Program HANDLE stworzony przez Judith Bluestone, dający rodzicom i opiekunom osób z trudnościami łagodne narzędzia do pracy w warunkach domowych.

HANDLE wykorzystuje zasadę tzw. Łagodnego Wzmocnienia i jego celem jest uwolnienie potencjału osoby, by mogła pokonać swoje trudności i osiągnąć lepszą jakość życia.

Może Cię zainteresować

1 komentarzy

Ja 3 kwietnia 2019 - 08:11

Akcja na plus. Duży minus za puszczanie balonów. Czy ktoś pomyślał o tym, że one kiedyś, gdzieś spadną, do rzeki, w lesie… I staną się śmieciami? Z jednej strony edukujm6 młodzież o ekologii i poszanowaniu środowiska, z drugiej…. takie głupoty odwalamy. Trochę wyobraźni życzę.

Reply

dodaj komentarz