Home Wiadomości Co może z nimi zrobić oszust!?

Co może z nimi zrobić oszust!?

by admin
456 wejść

28 stycznia obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych. W dzisiejszych czasach, w dobie telefonów, które potrafią prawie wszystko.

Jesteś na Insta, FB, Twitter, posiadasz wiele rachunków do opłacenia, wszędzie potrzebne są twoje dane osobowe.

Co może z nimi zrobić oszust, w którego ręce wpadły twoje dane???

Wszystko, może zrobić wszystko. Kupić na raty, zagłosować „w twoim imieniu”, a nawet popełnić przestępstwo podając się za Ciebie.

Dzień Ochrony Danych Osobowych zainicjowała w 2006 roku Rada Europy. Data obchodów odnosi się do rocznicy sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z dnia 28 stycznia 1981 roku w sprawie ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.

To najstarszy akt prawny poświęcony tej tematyce. Z okazji święta rzecznicy ochrony danych osobowych, rządy, parlamenty, krajowe organy ochrony danych i inne podmioty prowadzą działania mające na celu podnoszenie świadomości o prawach do ochrony danych osobowych i prywatności.

Każdego roku ustalany jest temat przewodni konferencji dotyczący święta, np.: 
– Ochrona danych osobowych – najnowsze krajowe i europejskie regulacje prawne. 
– Dane osobowe w ochronie zdrowia i w badaniach klinicznych.  
– Prywatność w cyfrowym świecie. 

Co warto wiedzieć – pojęcie ochrony danych nie odnosi się wyłącznie do numeru Pesel, adresu zamieszkania, PINU do karty bankowej czy hasła do poczty e-mail. To także informacje o naszym pochodzeniu, poglądach politycznych, stanie zdrowia czy orientacji seksualnej. 

W prawdziwym świecie: 
– Nigdy nie pożyczaj nikomu dokumentu, ani nie podawaj danych obcej osobie. 
– Nie zostawiaj dowodu osobistego bez nadzoru, np. w wypożyczalni sprzętu czy komisie. 
– Kopie dokumentu tożsamości przekazuj wyłącznie zaufanym instytucjom, i tylko w uzasadnionych przypadkach. 
– Jeśli zgubiłeś dowód osobisty albo kartę do bankomatu, natychmiast powiadom o tym stosowny podmiot, np. policję albo bank. Nie chcesz chyba, by ktoś robił zakupy na twój koszt?

W Internecie: 
– Nie zostawiaj swoich danych osobowych na cudzym komputerze, np. w urzędzie, bibliotece czy u znajomego. Musisz działać niczym włamywacz i zatrzeć ślady, a więc wyczyścić historię i wylogować się z konta pocztowego, facebooka, bankowości elektronicznej. 
– Nie otwieraj nieznanych plików wysłanych na twoją pocztę i nie reaguj na wiadomości bez danych osobowych. Mogą zawierać wirusy, złośliwe oprogramowanie. Niestety, SPAMY są coraz inteligentniejsze, do tego stopnia, że niekiedy nawet doświadczonym użytkownikom Internetu trudno je odróżnić od normalnego maila. Warto wtedy zwrócić uwagę na adres skrzynki pocztowej z jakiej została wysłana, temat i załączniki. Nawet jeśli przez przypadek otworzymy SPAM pod żadnym pozorom nie wolno podawać swojego numeru telefonu czy innych danych. 
– Wygrałeś nowego laptopa, 100 000 zł, wycieczkę na Karaiby albo Mercedesa prosto z salonu? Wygrałeś, choć nie przypominasz sobie udziału w loterii? Niestety, ludzie nadal się na to nabierają, np. starsi. Uświadamiajmy ich, że to fałszywa wiadomość. 
– Korzystaj z programów antywirusowych i blokujących złośliwe oprogramowanie. Trzeba tylko pamiętać, że sama instalacja to pół sukcesu, należy jeszcze umiejętnie korzystać z posiadanych narzędzi. A więc przeskanować komputer, dokonywać regularnych aktualizacji oprogramowania. 

źródło: https://www.kalbi.pl/

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz