Od dziś 15 stycznia, miłośnicy białego szaleństwa będą mogli skorzystać z zimowych atrakcji Góry Kamieńsk. Narciarze i snowboardziści, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, będą mogli korzystać z pierwszej otwartej trasy nr 3. o długości 150 metrów i szerokości około 60 metrów, przeznaczonej dla początkujących. W ośrodku będzie można skorzystać z usług instruktorów szkoły narciarskiej i snowboardowej, wypożyczalni sprzętu zimowego, a także oferty gastronomicznej i noclegowej ośrodka.
Po kilku dniach sprzyjającej pogody z kilkustopniowymi mrozami i zmniejszoną wilgotnością powietrza, armatki śnieżne wyprodukowały wystarczającą ilość śniegu do przygotowania jednej z trzech istniejących tras zjazdowych – trasy numer 3 . Jest to trasa dla początkujących narciarzy i snowboardzistów o długości 150 metrów i szerokości około 60 metrów. Obsługiwana jest przez przenośnik taśmowy SunKid o przepustowości ponad 1000 osób na godzinę.
Miłośnicy białego szaleństwa Na Górze Kamieńsk będą mogli skorzystać z serwisu i wypożyczalni sprzętu, oferty gastronomicznej i noclegowej ośrodka, a także wynająć instruktora do nauki jazy na nartach lub snowboardzie. Nad bezpieczeństwem turystów na stoku czuwać będą ratownicy Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz funkcjonariusze z Komisariatów Policji w Kamieńsku i Radomsku, pełniący patrole zarówno piesze jak i narciarskie.
Według aktualnych prognoz, po 26 stycznia można się spodziewać dłuższego ochłodzenia z całodobowymi ujemnymi temperaturami, co mogłoby pozwolić na przygotowanie i otwarcie pozostałych dwóch tras ośrodka.
Ośrodek na Górze Kamieńsk będzie czynny przez cały tydzień w godz. 9:00-21:00. Stok jest oświetlony i ratrakowany.
Aktualne informacje związane m.in. z dostępnością tras publikowane są na stronie http://gorakamiensk.info/. Można na niej znaleźć również aktualny cennik oraz na żywo obserwować warunki na stoku dzięki kamerce online.
Telefony kontaktowe:
- informacja i kasy – 44 737 77 30,
- wypożyczalnia i szkółka narciarska – 44 737 77 33
- GOPR – 44 737 77 35.
Góra Kamieńsk została usypana przez zwałowarki z 1,4 mld m3 nadkładu zebranego w procesie wydobycia węgla brunatnego z należącej do PGE GiEK Kopalni Bełchatów. Zrekultywowana Góra Kamieńsk, na której spółka PGE GiEK posadziła ok. 25 milionów drzew, jest potwierdzeniem, że zmiany powierzchni terenu związane z prowadzeniem eksploatacji metodą odkrywkową mają charakter przejściowy, a teren poeksploatacyjny z powodzeniem przywracany jest poprzedniej lub innej działalności gospodarczej.
Bogata oferta letniej turystki i sportów zimowych sprawiła, że góra stała się słynna w całym kraju. Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk to kompleks narciarski, który kusi amatorów tego sportu najdłuższym stokiem w centralnej Polsce oraz wyposażeniem, którego może pozazdrościć niejeden górski kurort. Latem dużą popularnością cieszy się 620-metrowy grawitacyjny tor saneczkowy wyposażony w 35 saneczek. Urozmaiconą trasę można pokonać z prędkością 40 km/godz. Tak szybka jazda dostarcza niezwykłych i niezapomnianych wrażeń, zwłaszcza tym, którzy lubią sporty ekstremalne. Na młodszych miłośników aktywnego spędzania czasu czeka mini park rozrywki, a w nim m.in. 6-stanowiskowa trampolina i dmuchana zjeżdżalnia. Najnowszą atrakcją ośrodka jest tor tubingowy, czyli zjazd pontonem po specjalnej 150-metrowej macie. Do rampy startowej toru możemy dostać się wjeżdżając usytuowanym równolegle przenośnikiem taśmowym. Przenośnik ten jest jednym z najdłuższych tego typu w Polsce.
Góra Kamieńsk to dziś całoroczny kompleks rekreacyjno-sportowy, który stanowi jedną z największych atrakcji regionu. Frekwencja zimą, w zależności od warunków narciarskich, dochodzi do 150 tys. narciarzy i snowboardzistów, a latem z atrakcji Góry Kamieńsk korzysta około 20 tys. gości.
Na szczycie znajduje się elektrownia wiatrowa o łącznej mocy zainstalowanej 30 MW, składająca się z 15 turbozespołów (wiatraków).
Sandra Apanasionek/ foto: Góra Kamieńsk