Home Wiadomości W 79 rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

W 79 rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

by admin
446 wejść

Apel poległych, a po nim salwa honorowa, montaż słowno-muzyczny, uroczysta msza św. i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom Zbrodni Katyńskiej – tak bełchatowianie uczcili 79. rocznicę mordu na polskich jeńcach wojennych. Podczas uroczystości wręczono też medale „Pro Patria”.W niedzielę, 7 kwietnia, parlamentarzyści, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, władze miasta, członkowie organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie najpierw odbył się apel poległych, a po nim salwa honorowa.


Ważnym punktem uroczystości było wręczenie medali „Pro Patrio”, przyznawanych przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Otrzymało je ośmioro bełchatowskich strzelców, a to za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce za ojczyznę i jej niepodległość.


79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej pamiętała również bełchatowska młodzież. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów z II LO im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie wprowadził atmosferę powagi i wzruszenia.


Następnie w intencji ofiar zbrodniczych działań NKWD z 1940 roku odprawiono uroczystą mszę św., po której pod tablicą poświęconą ich pamięci złożono kwiaty. Wśród zgromadzonych byli również prezydent Mariola Czechowska oraz wiceprezydenci Dariusz Matyśkiewicz i Łukasz Politański.


W kwietniu 2019 roku mija dokładnie 79 lat od tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na terenie ZSSR. Katyń, Kalinin, Charków, Bykownia koło Kijowa, Mińsk to w tych miejscach, w masowych mogiłach, leżą pomordowani polscy jeńcy wojenni. Na podstawie rozkazu z 5 marca 1940 roku w tzw. Lesie Katyńskim zabito blisko 22 tys. polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji na „wrogach władzy sowieckiej” dokonywano przez strzał z bliskiej odległości w tył głowy. Choć o grobach zlokalizowanych w Katyniu pod Smoleńskiem świat po raz pierwszy usłyszał już w 1943 roku, to przez blisko 50 lat władze ZSSR nie przyznawały się do przeprowadzenia tej niewyobrażalnej zbrodni przeciw ludzkości. Wprawdzie sytuacja zmieniła się w roku 1990, niemniej nadal wiele kwestii z nią związanych nie zostało ostatecznie wyjaśnionych.

źródło: belchatow.pl

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz