Home Wiadomości Trzynastu bezrobotnych bełchatowian zatrudni UM Bełchatowa.

Trzynastu bezrobotnych bełchatowian zatrudni UM Bełchatowa.

by admin
374 wejść

Trzynastu bezrobotnych bełchatowian przez trzy najbliższe miesiące będzie wykonywać prace społecznie użyteczne. Pomoc w kuchni, roznoszenie korespondencji czy utrzymanie porządku – to tylko część z powierzonych im zadań.

To już kolejna edycja miejskiego programu. Jego celem jest aktywizacja osób bezrobotnych, bez prawa do zasiłku, które od dłuższego czasu, z różnych przyczyn, nie mogły znaleźć zatrudnienia. Cieszy się on sporym zainteresowaniem zarówno ze strony poszukujących zatrudnienia, jak i pracodawców.

Program realizujemy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Urzędem Pracy. Korzystając z prac społecznie użytecznych, osoby długotrwale bezrobotne, mogą zdobywać nowe doświadczenia zawodowe. To forma pomocy, która ma im ułatwić powrót na rynek pracy. Dla pracodawców, to zaś szansa, by przed podpisaniem umowy sprawdzić kandydata – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej typuje osoby do wykonywania prac społecznie użytecznych. Realizowane są one w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych, m.in. w miejskich przedszkolach i żłobku, Miejskim Centrum Sportu, placówkach kultury, a także Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich czy Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań”.

Są to bardzo zróżnicowane oferty. Od prac gospodarczych przez roznoszenie poczty, porządkowanie terenów zielonych, po pomoc przy dzieciach bądź w kuchni – dodaje wiceprezydent Politański. To, gdzie została przydzielona konkretna osoba, zależało m.in. od jej wieku, zdolności, a także posiadanych kwalifikacji.

W sumie od września do końca listopada uczestnicy programu będą pracować przez 10 godzin tygodniowo i maksymalnie 40 godzin w miesiącu. Wynagrodzenie za wykonaną pracę nie jest opodatkowane i wynosi 8,70 zł godzinę. Środki na ten cel pochodzą w 40 proc. z budżetu miasta, a w 60 proc. z bełchatowskiego Powiatowego Urzędu Pracy.

Zasady organizacji prac społecznie użytecznych reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz