Home Wiadomości Podziel się żywnością. Społeczna lodówka w Bełchatowie.

Podziel się żywnością. Społeczna lodówka w Bełchatowie.

by admin
398 wejść

Inicjatywa szczytna, tym bardziej, że jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, przeciętny Polak wyrzuca rocznie blisko 250 kg żywności. Zamiast do kontenera jedzenie, które jest przydatne do spożycia, może trafić do osób potrzebujących.

– Marnowanie żywności to problem, który dotyka nas wszystkich. Dane nie kłamią, a te są bezlitosne. Kupujemy o wiele więcej, niż jesteśmy w stanie skonsumowac. Idea społecznej lodówki jest bardzo prosta. Chodzi o dzielenie się nadwyżką zdatnego do spożycia jedzenia, które w innych okolicznościach poszłoby do kosza. W efekcie jednocześnie unikamy marnowania żywności i pomagamy osobom będącym w potrzebie – mówi wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

Społeczna lodówka stanęła przy ul. Kościuszki 15 obok budynku, w którym mieści się Straż Miejska. Służba pełniona jest tam 24 godz. na dobę przez 7 dni w tygodniu, strażnicy mogą więc zwrócić uwagę na to, czy jest ona używana zgodnie z przeznaczeniem.

Z lodówki może skorzystać każdy, kto ma taką potrzebę. Należy w niej zostawiać takie produkty spożywcze, które sami chcielibyśmy zjeść. To najprostsza zasada do zapamiętania. Można umieszczać tu produkty świeże, nieprzeterminowane oraz te, które minimalnie są po terminie określony jako „ Najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły daty „Należy spożyć do”. Mogą to być produkty suche jak kasze, makarony, cukier czy ciastka. Ważne, by były w nieuszkodzonym opakowaniu. Na podobnych zasadach zostawiać tu możemy nabiał, sery czy jogurty. Pieczywo, wyroby cukiernicze muszą być zapakowane, a wyroby własne jak np. świąteczny bigos, ciasto czy zupy w szczelnym, opisanym pojemniku z nazwą potrawy i datą jej wykonania. Mile widziane są również nieuszkodzone konserwy czy owoce i warzywa.

W lodówce nie zostawiamy nadpsutych czy przeterminowanych produktów. Nie mogą być one napoczęte. Nie umieszczamy głęboko mrożonego jedzenia, surowego mięsa i przetworów z niego np. tatara. Żywność, która miała kontakt odpadami spożywczymi lub komunalnymi również nie nadaje się do oddawanie jej innym.

Ważna informacja – każdy kto korzysta z lodówki społecznej robi to na własną odpowiedzialność.

źródło: UM Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz