Home Wiadomości Akademia Energetyków [ZDJĘCIA]

Akademia Energetyków [ZDJĘCIA]

by admin
114 wejść

11 sierpnia br., odbyły się uroczyste obchody Dnia Energetyka, organizowane przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. W Bełchatowie, na tradycyjnej akademii, spotkali się pracownicy i zaproszeni goście. Tego dnia w intencji energetyków i ich rodzin została odprawiona msza św. w kościele pw. Ducha Świętego.

Wśród gości, którzy wzięli udział w obchodach byli m.in. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, szef Biura Polityki Międzynarodowej – Marcin Przydacz, dyrektor biura poselskiego Roberta Telusa – Rafał Skoczylas, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa – Piotr Dziadzio, Senator Wiesław Dobkowski, Marszałek Senior Antoni Macierewicz, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, władze samorządowe z lokalizacji oddziałów spółki PGE GiEK, przedstawiciele świata nauki i duchowieństwa oraz związków zawodowych. Władze Grupy PGE reprezentował Przemysław Kołodziejak, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W uroczystości uczestniczył zarząd spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna na czele ze Zbigniewem Kasztelewiczem, pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu PGE GiEK.

Życzenia dla energetyków

Wśród licznych gratulacji i życzeń, jakie energetycy PGE GiEK otrzymali z okazji swojego święta były m.in. list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz parlamentarzystów, central związków zawodowych, uczelni i firm z branży energetycznej.

Andrzej Duda, Prezydent RP, składając życzenia nawiązał do kryzysu wywołanego agresją Rosji na Ukrainę:

Odczuwam dzisiaj wielką satysfakcję, że Polska na czas uniezależniła się od dostaw gazu z Rosji. Dzięki temu kryzys wywołany jej agresją na Ukrainę nie spowodował przerwania dostaw ciepła do domów Polaków. Nie zatrzymał też rozwoju gospodarczego naszego kraju, a wręcz przyspieszył nowe inwestycje, które dały Polsce pozycję państwa odgrywającego ważną rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego w skali regionu i kontynentu. To zasługa umiejętnie prowadzonej i dalekowzrocznej polityki energetycznej państwa, trudno jednak wyobrazić sobie jakiekolwiek projekty w tej branży bez udziału pracowników sektora energetycznego. Serdecznie dziś Państwu dziękuję za profesjonalizm, który umożliwia realizację ambitnych planów Polski w dziedzinie energetyki – napisał Andrzej Duda, Prezydent RP.

List gratulacyjny z życzeniami przesłała również Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła w nim m.in.znaczenie sektora energetycznego:

Ostanie lata zwróciły społeczną uwagę na to, jak ważny jest sektor energetyczny, jaką istotną rolę pełni w życiu każdego człowieka – podkreśliła marszałek.

Tutaj w Bełchatowie, w stolicy polskiej energetyki, podejmowane są trudne wyzwania dnia obecnego, a także dotyczące jutra. To ogromnie odpowiedzialna misja, ponieważ realizacja odważnych i nowoczesnych wizji wyznacza kierunki dalszego rozwoju kraju. Wszyscy mamy świadomość, że zamiany klimatyczne, kurczące się złoża kopalni przy jednoczesnym rosnącym zapotrzebowaniu na energię, są ogromnym wyzwaniem współczesności. Skłaniają do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań służących polskiej gospodarce, a także indywidualnemu odbiorcy – dodała Elżbieta Witek.

List do energetyków przesłał także Premier RP Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że stabilny rozwój Polski wymaga sprawnie funkcjonującego i dobrze zarządzanego sektora energetycznego, a zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest zadaniem ciągłym i wymagającym planowania w długiej perspektywie czasowej:

Dlatego konsekwentnie podejmujemy kolejne kroki na rzecz jego wzmacniania i zwiększania poziomu suwerenności energetycznej. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że Polska stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna – napisał premier, dodając, że transformacja musi być sprawiedliwa, rozłożona w czasie oraz uwzględniająca interesy lokalnych gospodarek i grup zawodowych.

Życzę realizacji kolejnych ambitnych projektów, zgodnych z wyznaczonymi przez Spółkę zasadami odpowiedzialności społecznej i z uwzględnieniem wysokich standardów ekologicznych. A także poczucia, że misja, którą Państwo wypełniają każdego dnia, ma szczególne znaczenie dla rozwoju całej naszej Ojczyzny – dodał Mateusz Morawiecki.

PGE gwarantuje stabilne dostawy energii elektrycznej

Przemysław Kołodziejak, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej zwrócił uwagę, że Bełchatów pełni obecnie kluczową rolę dla energetyki, będąc gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski:

Bełchatów to miejsce niezwykle ważne na gospodarczej mapie Polski, z wieloletnią tradycją i historią zagłębia górniczo-energetycznego. To właśnie Bełchatów pełni obecnie kluczową rolę dla energetyki, zapewniając 20 proc. energii elektrycznej dla Polski. Mamy jednak świadomość, wyzwań, przed którymi stoimy – zarówno w aspekcie politycznym, jak i gospodarczym. Bezpieczeństwo energetyczne to kwestia strategiczna, stanowiąca o bezpieczeństwie państwa i jego obywateli. Dlatego najbliższy czas będzie kluczowy dla dalszego rozwoju całej Grupy PGE. Jesteśmy największym przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce i naszym obowiązkiem jest zapewnienie ciągłości dostaw energii dla milionów Polaków. Właśnie dlatego jesteśmy w trakcie transformacji, która stanowi o przyszłości branży energetycznej. To dla nas ważne zadanie, do którego podchodzimy wspólnie z Państwem z pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem – powiedział Przemysław Kołodziejak, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Odpowiedzialny proces transformacji energetycznej

Do bezpieczeństwa energetycznego i transformacji branży odniósł się także Zbigniew Kasztelewicz, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, nawiązując do wyników spółki za ubiegły rok.

Skalę naszej działalności najlepiej oddają dane wytwórcze i wydobywcze. W 2022 roku nasze elektrownie wyprodukowały 55,8 TWh energii elektrycznej netto, a kopalnie odkrywkowe wydobyły 51 mln ton węgla brunatnego. PGE GiEK wygenerowała około 24 proc. EBITDY Grupy Kapitałowej PGE. To, mimo rosnących kosztów wytwarzania energii elektrycznej związanych ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, bardzo dobry wynik – wyliczał Zbigniew Kasztelewicz.

Silna branża energetyczna to silna gospodarka, dlatego mówiąc o transformacji energetyki myślimy o przyszłości i o kolejnych pokoleniach. Naszym celem jest osiągnięcie sprawiedliwej transformacji, która przyniesie korzyści mieszkańcom, a także stworzy szanse rozwojowe dla nowych dziedzin polskiego przemysłu i usług oraz da impuls dla rozwoju polskich innowacji – dodał Zbigniew Kasztelewicz.

Wyróżnienia dla energetyków

Podczas akademii zasłużonych pracowników uhonorowano odznakami nadanymi przez Prezydenta RP: Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, a także odznakami honorowymi „Za zasługi dla Energetyki”. Po raz kolejny przyznano także honorowe odznaczenia „Zasłużony dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna”.

źródło: Departament Komunikacji PGE GiEK

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz