Home Wiadomości PEC rozpoczął sezon grzewczy.

PEC rozpoczął sezon grzewczy.

by admin
436 wejść

Temperatura za oknem spadła, jednak mieszkańcy Bełchatowa nie muszą się tym martwić. PEC Bełchatów już zadbał o przytulną atmosferę i dostarcza ciepło do bełchatowskich mieszkań.

Większość z nas nie myśli o tym, jak ciepło trafia do naszych domów. Przypominamy sobie o tym z nadejściem chłodnej i deszczowej jesieni. Spadek temperatury wczesną jesienią spowodował napływ wniosków od spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości o uruchomienie dostaw ciepła. Bełchatowski PEC realizuje potrzeby mieszkańców w tym zakresie na bieżąco.

Większość z nas nie myśli o tym, jak ciepło trafia do naszych domów. Przypominamy sobie o tym z nadejściem chłodnej i deszczowej jesieni. Spadek temperatury wczesną jesienią spowodował napływ wniosków od spółdzielni mieszkaniowych oraz zarządców nieruchomości o uruchomienie dostaw ciepła. Bełchatowski PEC realizuje potrzeby mieszkańców w tym zakresie na bieżąco.

Jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu grzewczego i mimo utrudnień związanych z sytuacją epidemiczną, nasze służby techniczne pracują bez zakłóceń – informuje Paweł Uznański, dyrektor techniczny PEC Bełchatów.  – Latem wykonaliśmy konieczne przeglądy, naprawy i modernizacje, by przygotować infrastrukturę do jesiennych spadków temperatury i zapewnić mieszkańcom bezpieczne dostawy ciepła. W okresie przejściowym, kiedy zapotrzebowanie na ciepło nie jest jeszcze wysokie, dostawy ciepła do mieszkań w pełni reguluje automatyka pogodowa, w którą wyposażone są wszystkie węzły cieplne będące własnością spółki. Automatyka uruchamia lub wyłącza ogrzewanie przy ustalonej temperaturze zewnętrznej, najczęściej 12–14°C. Zapewnia to oczekiwany komfort cieplny w mieszkaniach, a jednocześnie umożliwia oszczędzanie. Jednak przed nadejściem zimy warto zastanowić się, czy warunki naszej umowy na dostawę ciepła systemowego są adekwatne do aktualnych potrzeb. Zdarza się, że łagodny lub nawet ciepły poprzedni sezon grzewczy skłania odbiorców do redukcji mocy zamówionej czy zmiany ustawień pracy węzła cieplnego.

Pamiętajmy, że nie zawsze zima będzie łagodna, a właśnie parametry naszej umowy decydują o naszym komforcie cieplnym. Bardzo często chłodne kaloryfery nie wynikają z awarii u dostawcy ciepła systemowego, a jedynie z chęci nadmiernego „oszczędzania”, zaprogramowania zbyt niskich temperatur dla instalacji wewnętrznej, włączania ogrzewania zbyt późno lub wyłączania zbyt wcześnie. Niestety problem pojawia się często w mroźne lub wietrzne wieczory, niejednokrotnie nad ranem, a wtedy trudno „od ręki” zmienić warunki umowy i przestawić parametry pracy węzła cieplnego. Tym bardziej w dni wolne od pracy.

Warto również pamiętać o kilku zasadach efektywnego korzystania z ciepła. Każdy z nas może zadbać o komfort cieplny, a jednocześnie płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie. To proste i naprawdę się opłaca!

01 nie zaslaniajNie zasłaniaj kaloryfera

Odsłonięty kaloryfer zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu, dlatego unikaj zastawiania grzejników meblami czy zasłaniania ich grubymi zasłonami. 

02 kontroluj temperatureKontroluj temperaturę w pomieszczeniu

Dopasuj temperaturę do swoich preferencji. Kaloryfer wyposażony jest w tzw. termostat, dzięki któremu możesz regulować temperaturę w pomieszczeniu. Zaoszczędzisz i poczujesz się lepiej. Pamiętaj, że różne pomieszczenia, w zależności od przeznaczenia, potrzebują innych temperatur. W sypialni możesz utrzymywać niższą temperaturę, nawet 18°C – większość z nas śpi wtedy lepiej (chyba że masz małe dzieci, to podwyższ temperaturę o 2 stopnie). W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21°C, a w łazience powinna być najwyższa – 24°C. Wychodząc z domu również zmniejszaj temperaturę. Pamiętaj jednak, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie.

03 wietrzWietrz intensywnie i krótko

Wietrz intensywnie i krótkoWietrzenie pomieszczenia dobrze wpływa na samopoczucie oraz zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Pamiętaj, aby zakręcić kaloryfery, zanim zaczniesz wpuszczać do domu świeże powietrze. Nie zapomnij też po 10–15 minutach zamknąć okien, aby uniknąć wyziębienia wietrzonego pokoju. 

04 unikaj suszeniaUnikaj suszenia odzieży na grzejnikach

Czy zdarza Ci się suszyć ubrania na kaloryferze? Zrezygnuj z tego, szczególne, jeżeli rozliczasz się z podzielnika umieszczonego na grzejniku. Susząc odzież na kaloryferze zwiększasz wskazania podzielnika o 10%, przez co narażasz się na większe rachunki. 

05 zatrzymaj cieploZatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Oszczędzaj nie tylko w swoim mieszkaniu. Zwróć uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach powodują uciekanie ciepła z budynku oraz zwiększają jego pobór, a za ich ogrzanie płacą wszyscy lokatorzy. 

źródło: UM Bełchatówa

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz