Home Wiadomości Afrykańskie upały nawiedzą nas w weekend

Afrykańskie upały nawiedzą nas w weekend

by admin
431 wejść

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w weekend w dużej części Polski będą panować wysokie temperatury.

Upały zagrażają województwom położonym w centralnej, zachodniej i połowie północnej części naszego kraju.

Ostrzeżenie obowiązuje od piątku 27 lipca godziny 13, do niedzieli 29 lipca godziny 20. Temperatura maksymalna w niektórych regionach Polski może wynieść nawet 32°C.

Ostrzeżenie 2 stopnia wydane zostało także dla naszego regionu:

Ostrzeżenie 2 stopnia oznacza, że:

“Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.”

Nawodnienie w upalne dni – Ile płynów powinniśmy wypijać w ciągu doby?

Co najmniej 2,5 litra, a w taką pogodę nawet trzy litry, jeśli pozwala na to stan układu krążenia. U chorych z niewydolnością mięśnia sercowego jest to 2-2,5 litra płynu na dobę. Najlepiej, by była to woda niegazowana, może być także schłodzona herbata. Najważniejsze, by płyny podawano w temperaturze pokojowej. Jeśli są gorące, zostają wyparowane przez skórę. Człowiek jest zespołem naczyń połączonych i ujemny bilans płynów przekłada się na nasilenie różnych schorzeń. Wpływa on na poziom sodu i potasu w organizmie i powstawanie zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Objawami niedoboru potasu są skurcze mięśniowe, osłabienie mięśni i problemy w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Zdarza się, że tacy odwodnieni pacjenci trafiają na SOR w stanie ciężkim – mówi dr. Janusz Bałanda, z oddziału chorób wewnętrznych i hipertensjologii w szpitalu “Copernicus”.

źródło: IMiGW/pixabay/dziennikbaltycki

 

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz