Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Łodzi 28 marca 2018 r. wydała decyzję środowiskową dla, kontrowersyjnej, mocno kwestionowanej przez ekologów, odkrywki Złoczew, którą zamierza zbudować Elektrownia Bełchatów. Odkrywka w Bełchatowie uchodzi za największą tego typu kopalnię w Polsce.
- O sprawie poinformował WNP.pl Wiktor Płóciennik, prezes Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej (ZSI). W godzinach wieczornych spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oficjalnie potwierdziła tę informację.
- Decyzja środowiskowa otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla.
- Odpowiedni wniosek do Ministerstwa Środowiska PGE GiEK planuje złożyć w połowie 2018 r., po zakończeniu prac związanych z dostosowaniem dokumentów planistycznych gmin. Uzyskanie koncesji planowane jest w trzecim kwartale 2018 r.
– To dobra wiadomość dla Elektrowni Bełchatów, największej w Europie elektrowni zasilanej węglem brunatnym o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, ponieważ zasoby istniejącej kopalni będą się wyczerpywać – mówi Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
– Opracowanie raportu środowiskowego to proces złożony i wielowątkowy. W procesie przygotowania całej dokumentacji brali udział eksperci branżowi, niezależne podmioty, jednostki naukowe i instytucje, ale przede wszystkim pracownicy Kopalni Bełchatów i centrali PGE GiEK. Wymagało to dużego nakładu pracy oraz czasochłonnych i wielokierunkowych uzgodnień i analiz – dodaje Marian Rainczuk, dyrektor kopalni węgla brunatnego Bełchatów.
Decyzja środowiskowa otwiera drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla.
Odpowiedni wniosek do Ministerstwa Środowiska PGE GiEK planuje złożyć w połowie 2018 r., po zakończeniu prac związanych z dostosowaniem dokumentów planistycznych gmin. Uzyskanie koncesji planowane jest w trzecim kwartale 2018 r. Kolejnym etapem będzie pozyskanie zgód korporacyjnych dla realizacji inwestycji.
Projekt zagospodarowania złoża Złoczew został uznany jako projekt strategiczny dla całej grupy kapitałowej PGE.
– Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby doprowadzić do uruchomienia odkrywki w Złoczewie. To istotne dla Elektrowni Bełchatów, w której około 2040 roku zabraknie paliwa z pobliskiej kopalni węgla brunatnego – mówił niedawno WNP.pl Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
źródło: gornictwo.wnp.pl