Home Regionalne Czy dojdzie do zmiany granic Gminy Bełchatów? [VIDEO][CAŁA KONFERENCJA]

Czy dojdzie do zmiany granic Gminy Bełchatów? [VIDEO][CAŁA KONFERENCJA]

by admin
537 wejść

Utworzenie Funduszu Wsparcia Lokalnego dla gmin sąsiadujących z Gminą Bełchatów oraz przeznaczenie puli środków na Fundusz Drogowy dla powiatu bełchatowskiego – to pomysł Wójta Gminy Bełchatów, Konrada Koca na to, by również sąsiednie samorządy mogły odczuć realną korzyść ze zmiany granic Gminy Kleszczów. Wniosek w tej sprawie 3 września złożył Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, a dziś na terenie Gminy Bełchatów rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie.

ANKIETA KONSULTACYJNA DO POBRANIA

O tym, że Gmina Bełchatów ma plan na to, jak w wypadku zmiany granic realnie pomóc sąsiednim samorządom, mówił dziś na konferencji prasowej Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc.

Wniosek Wojewody Łódzkiego jest procedowany. Najbliższe miesiące rozstrzygną o jego losie. Ale chcę podkreślić, że jeżeli dojdzie do zmian granic, to my, jako Gmina Bełchatów, podzielimy się częścią otrzymanych funduszy z sąsiednimi samorządami – zaznacza Konrad Koc.

Po pierwsze wydzielony zostanie Fundusz Wsparcia Lokalnego. Będzie to pula pod względem kwoty porównywalna lub nieco przewyższająca Fundusz Solidarnościowy, który od 2020 roku uruchomiła Gmina Kleszczów. – Ale my tę pulę podzielilibyśmy między cztery samorządy, sąsiadujące z Gminą Bełchatów, czyli między Miasto Bełchatów, Gminę Zelów, Gminę Drużbice i Gminę Kluki. Poza tym chcielibyśmy wydzielić odrębny Fundusz Drogowy. Byłyby to pieniądze przeznaczone na remonty, modernizacje i przebudowy dróg powiatowych na terenie tych gmin, które będą korzystały z Funduszu Wsparcia Lokalnego.

Wójt Gminy Bełchatów podkreśla, że liczby świadczą o tym, że wsparcie finansowe jest potrzebne nie tylko Gminie Bełchatów, ale również sąsiadom. Jeśli posłużyć się wysokością tzw. wskaźnika G, czyli poziomem dochodów podatkowych, przypadających na jednego mieszkańca, to w Gminie Kleszczów obecnie wynosi on 29.808 zł. Gminę Bełchatów oraz sąsiadujące z nią samorządy dzieli od Kleszczowa przepaść.

U nas na mieszkańca przypada 2.242 zł, w mieście Bełchatów 2.185 zł, w Klukach 1.855 zł, w gminie Zelów 1.293 zł, a w gminie Drużbice 1.244 zł – wylicza Konrad Koc. I dodaje: – Nawet, jeśli granice Gminy Kleszczów zostaną zmienione, to (jak wyliczył Urząd Wojewódzki w Łodzi), po tej zmianie dochód na jednego mieszkańca wyniesie w Gminie Kleszczów 17.665 zł, więc i tak pozostanie ona najbogatszym samorządem w kraju.

Do propozycji Wójta Gminy Bełchatów odniosła się Małgorzata Janowska, Poseł na Sejm RP, de facto pomysłodawczyni projektu dotyczącego zmiany granic Gminy Kleszczów na rzecz Gminy Bełchatów.

Cieszę się, że Wojewoda Łódzki powrócił do wniosku, z którym Gmina Bełchatów wystąpiła w 2019 roku i teraz sam zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę granic Gminy Kleszczów na rzecz Gminy Bełchatów – mówi.

Jak podkreśla, to szansa na rozwój nie tylko dla Gminy Bełchatów, ale także dla sąsiednich samorządów. Posłanka zaznacza, że dzięki tej zmianie gminy, które teraz mają bardzo ograniczone środki na inwestycje, otrzymają realne wsparcie i będą miały do dyspozycji pieniądze, które można będzie zainwestować tak, by skutecznie poprawić jakość życia mieszkańców.

Burmistrz Zelowa, Tomasz Jachymek podkreśla, że projekt jest ogromną szansą nie tylko dla Gminy Zelów, ale również dla innych okolicznych samorządów.

– Mamy niewielki budżet inwestycyjny, w zasadzie możemy realizować tylko takie inwestycje, na które udaje nam się pozyskać wsparcie zewnętrzne – zaznacza. – Utworzenie puli w ramach Funduszu Wsparcia Lokalnego i możliwość przeznaczenia kilku dodatkowych milionów na inwestycje, byłoby dla Gminy Zelów i jej mieszkańców szansą na realizację wielu nowych zadań, które znacząco wpłynęłyby na jakość naszej infrastruktury.

źródło: UG Bełchatów

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz