Home Wiadomości Jak powstaje las w blokowisku?

Jak powstaje las w blokowisku?

by admin
435 wejść

Samorząd powiatu bełchatowskiego pozyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na utworzenie punktu dydaktycznego pn. „Polski las bliżej nas” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Bełchatowie. Po podpisanej w marcu umowie z wykonawcą, o wartości 54 918,75 zł, prace rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do połowy lipca. Tym sposobem przy ul. Targowej 20a w Bełchatowie wyrośnie 2,4 ara lasu.

Pomysł, który zrodził się jeszcze w tamtym roku i został nazwany „Polski las bliżej nas”, jest koncepcją rekonstrukcji kawałka naturalnego lasu na powierzchni 240 metrów kw. na terenie zielonym SOSW w Bełchatowie. Miejsce jest obecnie otoczone blokami i budynkiem szkoły. W inicjatywie chodzi o przywrócenie naturze jej pierwotnego kształtu w wersji mikro, a także o stworzenie zwierzętom (ptaki, owady, małe ssaki) ich naturalnego domostwa.

W tym celu posadzone zostaną byliny, krzewy i drzewa. Zbudowane zastaną: wiata odkryta sezonowa i altana przeszklona z ławkami i stołem do całorocznej obserwacji natury oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych, do których bezproblemowo będą mogły dotrzeć alejkami nawet osoby na wózkach inwalidzkich. Powstanie pergola, ścieżka sensoryczna i gry edukacyjno – informacyjne typu „światowid”, będą też: zegar słoneczny, rumowisko skalne, oczko wodne z kaskadą, otoczone roślinnością przybrzeżną, budki lęgowe, karmniki i poidełka dla ptaków, domki dla owadów, kompostownik i 5-cio komorowy kosz do segregacji odpadów, jako ekologiczny sposób na pozbycie się odpadów i pozyskanie wartościowego organicznego nawozu. Cały teren objęty zadaniem będzie monitorowany w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa i ochrony przed dewastacją.

Aspektem edukacyjnym jest wprowadzenie uczniów w tematykę gospodarki odpadami, zbiórki selektywnej i recyklingu odpadów organicznych. Realizacja projektu posłuży do prowadzenia zajęć przyrodniczych dostarczających wiedzę i stymulujących różnorodne zmysły.

Zadanie jest dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach Konkursu na dotację z dziedziny Edukacja Ekologiczna pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie”. Powiat Bełchatowski otrzymał dotację w kwocie 43 145 zł, dołoży z własnego budżetu  17 280 zł. Wartość ogólna zadania 60 425 zł. Więcej o funduszu na stronie www.zainwestujwekologie.pl

Wykonawcą robót jest  firma KAJUS Usługi Ogrodnicze i Agencja Pracy Tymczasowej Barbary Swędrak.

źródło: Zespół ds. Strategii i Rozwoju Powiatu
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

Może Cię zainteresować

dodaj komentarz